Szpital tymczasowy na Okęciu z opóźnieniem. Otrzymał łóżka "nie spełniające wysokich norm"

Na warszawskim Okęciu powstaje drugi w Warszawie szpital tymczasowy. Za jego budowę odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. Otwarcie placówki może się jednak opóźnić ze względu na to, że dostarczone łóżka szpitalne nie spełniają wysokich norm medycznych.

Wojskowy szpital tymczasowy powstaje w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu. Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że prace na budowie są już finalizowane i wkrótce szpital będzie pozostawał w gotowości do przyjmowania pierwszych pacjentów.

Koronawirus. Opóźnia się budowa szpitala tymczasowego na Okęciu. Placówka otrzymała wadliwe łóżka

Otwarcie placówki może się jednak opóźnić ze względu na dostarczenie łóżek szpitalnych nie spełniających wymaganych norm. Nowe łóżka zostaną dostarczone do szpitala dopiero w ciągu najbliższych dni. Oznacza to, że otwarcie placówki, która już w listopadzie miała przyjmować pacjentów, zostanie przełożone na późniejszy termin.

Według pierwszych zapowiedzi drugi szpital tymczasowy na terenie Warszawy miał powstać w hali EXPO. Wkrótce zmieniono jednak jego lokalizację na jeden z hangarów znajdujących się na warszawskim lotnisku. Szpital na Okęciu będzie działał pod patronatem Wojskowego Instytutu Medycznego, a obsługiwać go będą lekarze ze szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie.

Koronawirus. MON: Placówka na Okęciu przyjmie pacjentów dopiero, gdy inne szpitale będą niewydolne

MON zapowiada, że placówka będzie przyjmować pacjentów dopiero wtedy, gdy inne szpitale na terenie Warszawy (w tym szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym) przestaną być wydolne. Według ministerstwa w obecnej sytuacji "nie zachodzi potrzeba wykorzystywania tego typu placówki, gdyż liczba łóżek i respiratorów w systemie jest wystarczająca".

Szpital na Okęciu ma zapewnić 250 dodatkowych "łóżek covidowych", w tym 30 dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Placówka jest budowana w koncepcji modułowej, która ma zapewnić pacjentom oraz personelowi medycznemu maksymalne bezpieczeństwo. Szpital będzie przyjmował pacjentów z Warszawy i regionu. Na jego czele stoi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera.

Zobacz wideo Kto będzie szczepiony w pierwszej kolejności? Będą to m.in. seniorzy i pracownicy służby zdrowia
Więcej o: