Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę przeciwko koronawirusowi

Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę na COVID-19. Tym samym stała się pierwszym krajem na świecie, który wydał zgodę na masowe stosowanie preparatu stworzonego przy współpracy firm Pfizer i BioNTech.

Szczepionka wyprodukowana przez Pfizer-BioNTech będzie dostępna w Wielkiej Brytanii już od przyszłego tygodnia. Tym samym rząd przyjął rekomendację agencji, zajmującej się badaniem leków i produktów medycznych, która stwierdziła, że podanie preparatu jest bezpieczne. Zgodnie z dotychczasowymi badaniami klinicznymi skuteczność tego produktu wynosi niemal 95 proc.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Wielka Brytania zatwierdza szczepionkę na COVID-19 Pfizera - jako pierwszy kraj na świecie

Szczepionka została zatwierdzona przez Wielką Brytanię w trybie pilnym. Jest to tym samym pierwszym krajem na świecie, który zezwolił na masowe szczepienia, korzystając z produktu Pfizera i firmy BioNTech.

Wielka Brytania wyprzedziła też Stany Zjednoczone, które jako pierwsze rozpoczęły proces dopuszczania szczepionki do użytku. Jak podaje "New York Times", amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nie zajmie się jednak zezwoleniem na masowe użycie szczepionki wcześniej niż 10 grudnia. 

Jak informuje AFP, Wielka Brytania zawarła umowę na zakup 40 milionów dawek szczepionki. Rząd tego kraju ma nadzieję, że jeszcze przed końcem roku Pfizer dostarczy 10 milionów dawek produktu. Taka liczba zapewni szczepienie dla pięciu milionów osób (do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki szczepionki).

Zgodnie z wynikami badań klinicznych szczepionka Pfizera ma niemal 95-proc. skuteczność. Nie jest to jedyna szczepionka na COVID-19, po której podaniu stwierdzono odpowiedź immunologiczną zaszczepionych. Szczepionka Moderny ma 94,5 proc. skuteczności, a skuteczność produktu AstraZeneca waha się między 62 a 90 proc. 

Więcej o: