Prof. Włodzimierz Gut: Obostrzenia dały skutek. Trend spadkowy może nie być stały

Profesor Włodzimier Gut skomentował ostatnie niższe dane dotyczące dziennej liczby nowych zakażeń koronawirusem. Według doradcy Głównego Inspektora Sanitarnego tendencja spadkowa może wynikać z tego, że obostrzenia dały skutek. Jednak dopiero pod koniec tygodnia eksperci będą mieć pewność, czy jest to tendencja stała.

Na antenie Polskiego Radia 24 wirusolog prof. Włodzimierz Gut został zapytany o to, z czego wynikają niższe ostatnio liczby dotyczące nowych osób zakażonych koronawirusem. Dziennikarz zastanawiał się, czy tak samo spadek liczby zakażeń w Europie wynika z wprowadzonych obostrzeń i ich ścisłego przestrzegania przez mieszkańców.

Zobacz wideo Czy Polacy wystarczająco przestrzegają obostrzeń?

Prof. Włodzimierz Gut: Unikanie lekarzy przez objawowych pacjentów może skutkować tym, że trend spadkowy się zatrzyma

- Wynika, że druga fala obostrzeń dała skutek. Czy jest to stała tendencja spadkowa zobaczymy dopiero w czwartek-piątek, kiedy tradycyjnie jest notowana największa liczba zakażeń. Ale raczej wydaje się, że dramatycznego skoku, o kolejne 15 tys. przypadków, mieć nie będziemy - powiedział doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Sprawdzałem dane dotyczące Europy i widziałem, że w niektórych krajach udało się osiągnąć optymalny, 95-proc. wynik dotyczący noszenia maseczek przez mieszkańców. W Polsce mieści się to w granicach 79 proc. To i tak jest bardzo dobrze w stosunku co było jeszcze dwa-trzy miesiące temu - dodał profesor.

koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Niejasności w liczbie zakażonych. Diagności: Nie wiemy, jakie są zasady

Włodzimierz Gut dodał, że cieszy go to, że dużo osób nosi maseczki w miejscach publicznych. Wirusolog przyznał jednak, że pojawił się drugi problem pacjentów, którzy w obawie przed kwarantanną nie zgłaszają się z objawami zakażenia koronawirusem do lekarzy. - Testuje się tych, którzy przychodzą z objawami. Gorzej, jeśli oni nie przyjdą - wtedy i tak często trafiają do lekarza, ale w wyniku powiązań czy śledzenia kontaktów z łańcucha epidemiologicznego. To jest o tyle niedobrze, że oni już zdążą kogoś zakazić. To może przyczynić się niebawem do tego, że ten korzystny trend spadkowy się zatrzyma - ostrzegał.

Włodzimierz Gut apelował też o przestrzeganie zasad dezynfekcji i ograniczenia spotkań w czasie świąt Bożego Narodzenia. - Dzielimy się opłatkiem, ale pamiętajmy też, żeby dzielić się sercem i opieką - powiedział na zakończenie ekspert. 

Epidemia koronawirusa w Polsce. Pulsoksymetr (na pierwszym planie) służby do mierzenia saturacji, czyli stężenia tlenu we krwiPulsoksymetr dla każdego zakażonego. Minister odpowiada jak go odebrać

Więcej o: