Koronawirus w Polsce. 449 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu doby

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia we wtorkowym komunikacie przekazało, że w ciągu ostatnich 24 godzin z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło kolejnych 449 pacjentów. Całkowita liczba zgonów od początku epidemii w Polsce wzrosła w ten sposób do 17 599.

Resort poinformował także, że przeprowadzone w ciągu ostatnich 24 godzin testy dały pozytywny wynik u 9 105 kolejnych osób. Dodając to do całkowitego bilans, liczba zakażonych w Polsce osiągnęła 999 924.

koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Niejasności w liczbie zakażonych. Diagności: Nie wiemy, jakie są zasady

Zgodnie z treścią opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia raportu, większość osób, które w ciągu ostatnich 24 godzin przegrały walkę z COVID-19 miała tzw. choroby współistniejące - takich przypadków było 381. Pozostałe 68 osób takich chorób nie miało. Odnotowana od początku epidemii w Polsce liczba zgonów wynosi obecnie 17 599.

Koronawirus w Polsce. Poniedziałkowy spadek zakażeń "efektem niedzieli"

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5 733 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem (przy wykonaniu 25,1 tys. testów). To najniższa w ostatnim czasie liczba. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski został zapytany skąd taka niska liczba zachorowań. - Dzisiejsza niska liczba to przede wszystkim jest kwestia weekendu, a wręcz niedzieli, kiedy to badań jest mniej robionych i punkty drive-thru są otwarte nie w tak szerokiej dostępności. Ja bym żadnych wniosków nie wyciągał z dzisiejszych wyników - mówił.

- Cały czas staram się tłumaczyć, że u nas liczba badań jest tak naprawdę pierwszym wskaźnikiem, który informuje, na jakim jesteśmy etapie w pandemii. Zanim jeszcze mieliśmy duże liczby zachorowań, mówię o tym okresie trzy tygodnie temu, to pierwszym wskaźnikiem, który nas poinformował, że dzieje się coś złego, to był dynamiczny wzrost zleceń na badania w POZ, zleceń, które się podwajały z tygodnia na tydzień - kontynuował szef resortu.

Adam NiedzielskiMinister zdrowia o niskiej liczbie przypadków. "Kwestia niedzieli"

Nagły spadek liczby zakażonych w poniedziałek może wynikać z nieprzemyślanych wytycznych. - Nie wykluczamy, że był to właśnie efekt braku wytycznych co do raportowania wyników z testów antygenowych, które zastąpiły testy molekularne - mówią diagności laboratoryjni.

Zobacz wideo Jackowski o orzeczeniu TK ws. aborcji i ustawie antycovidowej
Więcej o: