Włochy. 101-latka pokonała grypę hiszpankę i dwa razy koronawirusa. "Nadzwyczajny hart ducha"

101-letnia mieszkanka Lombardii na północy Włoch już dwa razy pokonała koronawirusa, a jako dziecko - grypę hiszpankę; to jeden z nielicznych takich przypadków na świecie - podkreślił szef władz regionu Attilio Fontana, pozdrawiając wyleczoną kobietę.

"Nadzwyczajny hart ducha" - tak o sędziwej mieszkance miasta Sondrio, znanej wszystkim jako babcia Maria, napisał gubernator Lombardii.

Lokalne wydanie dziennika "Corriere della Sera" poinformowało, że urodzona w 1919 roku pokonała jako dziecko grypę hiszpankę, a na początku obecnej pandemii na wiosnę zakaziła się koronawirusem. Ponownie zakażenie stwierdzono u niej we wrześniu; znów miała wtedy lekką gorączkę. Trafiła do szpitala. Gdy go opuszczała, zażyczyła sobie risotto i polenty, czyli popularnego na północy dania z mąki kukurydzianej. 

Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!

Włochy: 541 osób zmarło w związku z Covid-19, ponad 20 tysięcy nowych zakażeń

541 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech w związku z Covid-19, zanotowano też 20 648 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowały władze w niedzielę. Wykonano 176 tysięcy testów, o 45 tysięcy mniej niż poprzedniego dnia.

Sobotni bilans to 686 zmarłych i ponad 26 tysięcy nowych zakażeń.

Według oficjalnych danych od początku epidemii w lutym zmarły 54 904 osoby.

Jezioro ZwiniarzTragedia na jeziorze Zwiniarz. Znaleziono zwłoki małżeństwa lekarzy

We Włoszech wykryto już ponad 1,5 miliona przypadków koronawirusa, co oznacza, że zakaził się co 40. mieszkaniec kraju. Wyzdrowiały 734 tysiące osób. Obecnie zakażonych jest co najmniej 795 tysięcy mieszkańców kraju.

Spada liczba chorych w szpitalach. Na oddziałach przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19 przebywają ponad 32 tysiące pacjentów, o 420 mniej niż dobę wcześniej.

Na oddziałach intensywnej terapii jest 3753 najciężej chorych, o dziewięciu mniej niż dzień wcześniej.

Władze stołecznego regionu Lacjum informują o poprawie sytuacji. W 23 tysiącach testów wykryto prawie 2 tysiące przypadków zakażenia. W Lombardii potwierdzono około 3,2 tys. nowych przypadków.

Od niedzieli trzy regiony - Lombardia, Piemont i Kalabria - są pomarańczowymi strefami, co oznacza poprawę sytuacji. W ostatnich tygodniach były one czerwonymi strefami najwyższego ryzyka, czemu towarzyszyły surowe restrykcje. Liguria i Sycylia, które dotąd były w strefie pomarańczowej, uznano za żółte, o najniższym ryzyku zakażeń.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Posłanka Barbara Nowacka pokazuje legitymację poselską. Chwilę później dostaje gazemNowacka pokazuje policjantowi legitymację. Chwilę później dostaje gazem

Więcej o: