Wielkopolskie: koronawirus wśród zakonników z Lichenia. Cała wspólnota na kwarantannie

Po potwierdzeniu przypadków SARS-CoV-2 wśród zakonników z Lichenia (woj. wielkopolskie) zdecydowano o poddaniu kwarantannie całej wspólnoty - poinformowali w sobotę Księża Marianie. Licheńskie sanktuarium maryjne pozostanie otwarte dla pielgrzymów.

"W związku z wykryciem w naszym domu zakonnym obecności wirusa COVID-19, w trosce o zdrowie pielgrzymów, pracowników i swoje, podjęliśmy decyzję o poddaniu się kwarantannie całej wspólnoty zakonnej Księży Marianów w Licheniu Starym, od dnia 29 listopada 2020r" – poinformowali zakonnicy w komunikacie opublikowanym w sobotę na stronie internetowej Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Dodali, że osoby, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, przebywają w izolacji. "Od dłuższego czasu nie posługiwały w bazylice ani w innych kościołach objętych posługą duszpasterską, a więc nie miały kontaktu z wiernymi" - zaznaczyli zakonnicy.

W komunikacie duchowni zapewnili, że Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej pozostanie otwarte dla pielgrzymów, a msze św. będą odprawiane według dotychczasowych zasad. "Posługę sakramentalną sprawować będą Księża Marianie z innych parafii mariańskich i zamieszkają poza domem zakonnym. Wszystkie zamówione intencje mszalne indywidualne, oprócz intencji stałych w bazylice, zostaną odprawione w kaplicy domu zakonnego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice zostaje czasowo zawieszona" – poinformowali Marianie.

Zobacz wideo

W czasie trwania kwarantanny kancelaria parafialna w Licheniu będzie zamknięta, z kolei kancelaria dla pielgrzymów i Biuro Obsługi Pielgrzyma „pozostają czynne jak dotychczas”.

Według sobotnich danych Ministerstwa Zdrowia minionej doby w Wielkopolsce potwierdzono 1748 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 60 mieszkańców regionu.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: