Ekspert WHO: Życie sprzed pandemii jest "bardzo, bardzo możliwe". Ale szczepionki nie wystarczą

Doktor Michael Ryan z WHO powiedział w czwartek, że dzięki skutecznej szczepionce możliwe będzie uzyskanie stopniowej kontroli nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Według dyrektora ds. sytuacji kryzysowych życie sprzed pandemii jest "bardzo, bardzo możliwe". Ekspert zachęcał też do tego, by nie organizować dużych spotkań rodzinnych w święta.

W rozmowie z irlandzkimi dziennikarzami dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia ds. sytuacji kryzysowych dr Michael Ryan powiedział, że większe luzowanie obostrzeń ze względu na święta Bożego Narodzenia może "napędzać" transmisję koronawirusa w kolejnych dniach. Ekspert dodał, że dotyczy to zarówno dużych, jak i małych spotkań rodzinnych. Zachęcił też do tego, by przy wspólnym spędzaniu świąt nosić maseczki, jeśli w gronie domowników znajdują się osoby z grupy ryzyka.

Zobacz wideo Niemal połowa testów na COVID-19 z wynikiem pozytywnym. „Zupełnie mnie to nie dziwi”

Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych apeluje o zmniejszenie liczby osób, biorących udział w wigilii

- Wiemy, że głównym miejscem transmisji SARS-CoV-2 są gospodarstwa domowe. To normalne w sytuacji, kiedy przestrzegamy wszystkich zaleceń dotyczących dystansu czy zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, czego nie da się wprowadzić w domach - powiedział doktor Michael Ryan cytowany przez portal thejournal.ie. Ekspert dodał, że należy o tym pamiętać odwiedzając rodzinę na święta.

Apelował też o częste mycie rąk i zmniejszenie liczby osób, które wezmą udział w świątecznym spotkaniu. - Musimy mieć absolutną świadomość, że należy zmniejszyć ryzyko zarażenia kogoś innego, po prostu ostrożnie organizując tegoroczne święta Bożego Narodzenia. Zazwyczaj w Irlandii 15 osób w kuchni obiera wtedy ziemniaki i podlewa indyki. Nie powinniśmy tego robić - zaznaczył.

Koronawirus. Testy. Zdjęcie ilustracyjneKoronawirus. Prof. Wysocki: Po świętach czeka nas wzrost liczby zakażeń

WHO o życiu po pandemii: Życie takie, jakie znaliśmy, wydaje mi się bardzo, bardzo możliwe

Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych został również zapytany o szczepionki przeciwko COVID-19. Według niego pojawienie się tylu preparatów, które wykazują ponad 90 proc. skuteczności, jest bardzo dobrym sygnałem, który świadczy o tym, że świat może poradzić sobie z epidemią koronawirusa.

- Życie takie, jakie znaliśmy, wydaje mi się bardzo, bardzo możliwe, ale będziemy musieli w dalszym ciągu stosować zalecenia sanitarne, dystans społeczny. Szczepionki nie oznaczają braku COVID-19. Dodanie ich do naszych obecnych środków pozwoli nam naprawdę zmiażdżyć krzywą zachorowań, uniknąć lockdownów i uzyskać stopniową kontrolę nad chorobą - powiedział doktor.

Ekspert podkreślił jednak, że szczepionka sama w sobie nie jest równoznaczna z tym, że koronawirus SARS-CoV-2 całkowicie zniknie. Doktor powiedział, że najprawdopodobniej konieczne będzie zachowywanie dystansu społecznego oraz zakładanie masek w zatłoczonych miejscach.

Koronawirus w PolsceDr Fiałek: Nie zrobiono wszystkiego, by uniknąć takiej skali śmierci"

Więcej o: