Stadion Narodowy zmienia kryteria przyjęć. Wykreślono m.in. ciężkie zapalenie płuc

Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym zmodyfikował kryteria przyjęć pacjentów chorych na COVID-19. Z listy przesłanek wykluczających z przyjęcia do placówki wykreślono m.in. ciężkie zapalenie płuc.

W środę radio RMF FM poinformowało, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym zmienił kryteria przyjęć pacjentów zakażonych koronawirusem. Chorzy nie muszą posiadać już własnych badań obrazowych klatki piersiowej (RTG lub tomograf komputerowy) z ostatnich pięciu dni, dzięki czemu mogą od razu trafić z SOR-ów do placówki, bez konieczności oczekiwania - często długotrwałego - na badania. 

Szpital Narodowy zmienia kryteria przyjęć. Wykreślono ostre zapalenie płuc 

Z listy przesłanek wykluczających przyjęcie do Szpitala Narodowego wykreślono też ostre zapalenie płuc. Każdy taki przypadek ma być od teraz konsultowany przez centrum koordynacji z lekarzem w szpitalu, który chce przekazać chorego. 

Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!

"Spróbujemy odczarować nasz szpital. Liczymy na więcej zgłoszeń z innych szpitali, bo kontakt niemal zamarł" - twierdzą w rozmowie z RMF FM ludzie związani ze szpitalem na Stadionie Narodowym.

Na stronie Szpitala Narodowego nie pojawiła się jeszcze zmodyfikowana lista kryteriów przyjęcia - znajdziemy tam jedynie wersję z 21 listopada. 

Niedzielski: Kryteria zmodyfikowano na życzenie moje i premiera

Podczas środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził doniesienia RMF FM i przekazał, że to on, a także premier Mateusz Morawiecki zasugerowali zmianę warunków przyjęcia do Szpitala Narodowego. Wytłumaczył też, że pierwotne kryteria były dokumentem wewnętrznym opracowanym przez kierującego placówką dra Artura Zaczyńskiego.

"Na moje, i przede wszystkim premiera, życzenie rada epidemiczna przy premierze wzięła na warsztat te kryteria i przedyskutowała je w szerszym gronie, które reprezentowało szerokie spektrum specjalistów medycznych, m.in. z zakresu intensywnej terapii. W wyniku tej dyskusji wytyczne zostały zmodyfikowane w kierunku przyjmowania pacjentów przede wszystkim wymagających wsparcia tlenowego" - powiedział Niedzielski cytowany przez PAP.

Podkreślił też, ze instalacja tlenowa w tymczasowej lecznicy jest "jedną z najnowocześniejszych, bardzo wydajnych i może udźwignąć ciężar podtrzymania zdrowia większej liczby pacjentów".

Więcej o: