Prof. Horban: Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby poziom zakażeń utrzymał się na poziomie 10 tys.

Profesor Andrzej Horban powiedział, że utrzymanie się liczby dobowych zakażeń na poziomie 10 tys. oznaczać będzie zmniejszenie się transmisji wirusa w społeczeństwie. Według eksperta może być to też efekt wprowadzonych miesiąc temu obostrzeń.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 w rozmowie w Polskim Radiu 24 był pytany o powody zmniejszenia się liczby zakażeń koronawirusem. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 362 nowych zakażeniach koronawirusem. Jest to wzrost tej liczby w porównaniu z danymi z wtorku.

Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!

Prof. Horban o zmniejszeniu liczby zakażeń: Jeżeli ta tendencja będzie w dół, to być może nawet, w piątek, będzie pięć tysięcy

- Jeżeli miesiąc temu zostały wprowadzone pewne nowe zasady zachowania społecznego, które niektórzy nazywają obostrzeniami, ale są to środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii, to one kiedyś muszą zacząć działać. Zaczęły działać mniej więcej po dwóch tygodniach powodując ustabilizowanie się liczby zakażeń na poziomie mniej więcej dwudziestu paru tysięcy zdiagnozowanych dziennie - wyjaśnił  profesor Andrzej Horban.

Według eksperta utrzymywanie się dziennej liczby zakażeń na poziomie 10 tysięcy przez tydzień świadczyć będzie o zmniejszeniu się transmisji wirusa w społeczeństwie. - Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby tak się stało - podkreślił doradca Mateusza Morawieckiego

- Zobaczymy dzisiaj, jutro, pojutrze. Jeżeli ta tendencja będzie w dół, to być może nawet, w piątek, będzie pięć tysięcy - ocenił. Profesor Andrzej Horban uważa jednak, że cały czas liczba nowych zakażonych jest ogromna w porównaniu do danych, które miały miejsce na wiosnę czy w lecie. 

Ekspert zwrócił też uwagę na to, że dane o liczbie zakażeń mogą być nie do końca precyzyjne. O tym samym mówił też minister zdrowia Adam Niedzielski, według którego powodem takiej sytuacji jest opóźnienie w raportowaniu liczby zakażeń, które cały czas są bardzo wysokie. Prof. Horban i minister zdrowia zgadzają się, że ważniejsze są dane o liczbie zgonów. Doradca premiera dodaje do tego również dane o liczbie pacjentów wymagających hospitalizacji czy osób zgłaszających się do testowania, ponieważ mają oni objawy zakażenia.

Prof. Andrzej Horban apelował też o unikanie dużych imprez rodzinnych podczas świąt i sylwestra. Według eksperta, jeśli dojdzie do licznych spotkań, to wirus znowu będzie transmitowany, a to przełoży się na kolejny wzrost liczby zakażeń i zgonów. 

Więcej o: