Wielka Brytania. Podróżni będą mogli skrócić kwarantannę do kilku dni. Konieczny negatywny wynik testu

Od 15 grudnia osoby przybywające do Wielkiej Brytanii będą mogły skrócić obowiązkową kwarantannę. Aby to zrobić, konieczne jest wykonanie testu na obecność koronawirusa.

Brytyjski rząd podjął decyzję o umożliwieniu skrócenia kwarantanny osobom podróżującym do Wielkiej Brytanii - pisze RMF FM. Od października niemal każda osoba przybywająca do Zjednoczonego Królestwa z Polski musi poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Od 15 grudnia będzie można skrócić ten okres, jeśli w ciągu pierwszych pięciu dni pobytu w Wielkiej Brytanii zrobi się test na obecność koronawirusa, a jego wynik będzie ujemny. Niestety, za takie badanie trzeba zapłacić samemu. W zależności od tego, gdzie go zrobimy, może to kosztować od 80 do 120 funtów (ok. 400-600 zł).

Brytyjskie władze utrzymują, że takie rozwiązanie nie tylko ułatwi życie podróżującym w okresie okołoświątecznym, ale także zachęci turystów do częstszego odwiedzania Wielkiej Brytanii, co pomoże liniom lotniczym i operatorom promów.

Londyn. Akcja solidarnościowa ze Strajkiem KobietAktywiści wyświetlili logo Strajku Kobiet m.in. na Tower Bridge i Big Benie

Wyjazd do Wielkiej Brytanii. MSZ apeluje o unikanie zagranicznych podróży

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w związku z pandemią koronawirusa apeluje na swojej stronie internetowej o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

"Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych" - czytamy w komunikacie.

Osoby wyjeżdżające do Wielkiej Brytanii muszą wypełnić Formularz Lokacyjny (tzw. Public Health Passenger Locator Form) najwcześniej na 48 godzin przed przybyciem do Zjednoczonego Królestwa. Konieczne jest m.in. zadeklarowanie miejsca pobytu. W przypadku złamania zasad kwarantanny grożą mandaty karne w wysokości 1000 funtów. Na terenie Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. 

Koronawirus. Testy. Zdjęcie ilustracyjnePacjenci nie chcą się testować. Lekarze: 10 dni izolacji kontra ludzkie życie

Więcej o: