Rzecznik MZ tłumaczy: Nie mogliśmy dodać 22 tys. do dobowego raportu. Byłoby to mylące

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się do 22 tysięcy zakażeń, które wliczono do ogólnej liczby przypadków. - Nie mogliśmy ich wykazać w dziennym raporcie, bo byłoby to mylące i sugerowałoby, że mamy ponad 32 tysiące zakażeń - stwierdził. Wojciech Andrusiewicz poinformował, że do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej trafią testy antygenowe, które "można przeprowadzić w 15 minut".

W poniedziałek pełniący obowiązki szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka poinformował, że w skali kraju wykryto rozbieżności rzędu 22 tysięcy przypadków zakażeń, jednak nie wpływają one na ogólny obraz epidemii w Polsce. - Pracownicy inspekcji sanitarnej zostali zobligowani do bardzo szybkiego uzupełnienia tych danych - podkreślił pełniący obowiązki szefa GIS. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że "w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków". 

Mobilne laboratorium do pobierania próbek do testów na koronawirusaGIS: 22 tysiące zakażonych nie ma znaczenia na przestrzeni paru miesięcy

Andrusiewicz komentuje uzupełnienie liczby zakażeń o 22 tys.

- 22 tysiące przypadków, o których wczoraj słyszeli państwo w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, zostało przyporządkowanych do globalnej liczby zakażeń od początku epidemii. Zostało to przyporządkowane do globalnej liczby, bo teraz stacje powiatowe, które muszą spracować te wyniki, będą je dodawać peselami do poszczególnych dni. Nie mogliśmy ich wykazać w dziennym raporcie, bo byłoby to mylące i sugerowałoby, że mamy ponad 32 tysiące zakażeń - tłumaczył na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. 

Zobacz wideo Arłukowicz komentuje słowa Kaczyńskiego o „krwi na rękach” opozycji

Andrusiewicz zwrócił uwagę na liczbę "zleceń na testy z POZ". - Jeszcze w ubiegłym tygodniu ta liczba zleceń we wtorek, czyli zaraportowana z poniedziałku, to było 48 tysięcy. Dzisiaj liczba zleceń z POZ zaraportowanych za wczorajszy dzień to jest 39 tys. Mamy więc blisko 10 tys. spadków w liczbie zleceń z samej Podstawowej Opieki Zdrowotnej, co przekłada się na wyniki, które będziemy notować w tym tygodniu. Najwięcej testów wykonywanych jest właśnie ze zleceń z Podstawowej Opieki Zdrowotnej - powiedział.

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 10 139 zakażeń koronawirusem

Jak stwierdził Andrusiewicz, "w związku z faktem, że liczba pacjentów objawowych jest w naszych przychodniach coraz mniejsza, a co za tym idzie coraz mniej pacjentów jest kierowanych na testy, Ministerstwo Zdrowia będzie przekazywało testy antygenowe również do Podstawowej Opieki Zdrowotnej". - Aby tymi testami antygenowymi, które da się przeprowadzić w 15 minut, testować również pacjentów, którzy nie do końca może mają objawy, ale zgłaszają się do POZ z pewnymi problemami zdrowotnymi - powiedział rzecznik MZ. Jak dodał, szczegóły na ten temat przekaże w środę Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Rzecznik MZ podkreślił, że nie można powiedzieć, iż liczba zakażeń "na stałe spadła poniżej 10 tysięcy". - Ale weźmy też pod uwagę, że 10 tys. osób to nadal duża liczba, nadal musimy zachować ostrożność - dodał. Andrusiewicz odniósł się też do dobowej liczby zgonów, która we wtorkowym raporcie wyniosła 540 osób. - Zgon, to nie jest wynik zakażenia z ostatniej doby, to najczęściej nie jest nawet wynik zakażenia z ostatniego tygodnia. To najczęściej wynik zakażeń zanotowanych 2-3 tygodnie temu. Ta duża liczba pacjentów, która trafiała do szpitali z tej wzmożonej fali zachorowań blisko 27 tysięcy, niestety po pewnym czasie trafia do szpitala, pod respirator i niestety często kończy się to śmiercią - powiedział. 

Epidemia koronawirusa. 10139 nowych przypadków

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek o 10 tysiącach 139 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło kolejnych 55 osób, które chorowały na Covid-19, a także 485 osób, które miały choroby współistniejące i były zakażone koronawirusem. Od poniedziałku wyzdrowiało 15 tysięcy 849 zakażonych patogenem. Resort zdrowia poinformował, że w globalnej liczbie zakażeń uwzględnione jest ok. 22 tysiące niezaraportowanych przypadków, o których wczoraj informował GIS.

Łącznie w Polsce testy laboratoryjne wykazały zakażenie u 909 tysiącach 66 osób. Z nich 14 tysięcy 314 zmarło, a 454 tysiące 717 uznano za wyleczone.

Więcej o: