Adam Niedzielski zdradza plany dot. szczepie na COVID-19: Przygotowujemy si na stycze

Minister zdrowia Adam Niedzielski opowiedzia o przygotowaniach resortu do procesu szczepienia Polakw na COVID-19. Wedug polityka masowe szczepienia osb, ktre chc si temu podda, mog ruszy ju w styczniu 2021 roku. Szef MZ poda te grupy osb, ktre jako pierwsze bd mogy skorzysta ze szczepionki.

Minister zdrowia w rozmowie w Programie Trzecim Polskiego Radia mówił o szczepieniach na koronawirusa. Adam Niedzielski zdradził, że najprawdopodobniej jeszcze w grudniu do Polski trafią pierwsze dostawy preparatu. Polityk potwierdził również, że rzd uczestniczy w zakupie środków od trzech różnych producentów.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Adam Niedzielski: Szczepienia na koronawirusa mogą ruszyć już w styczniu 2021 roku

- Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje z producentami. My mamy podpisane umowy i uczestniczymy w ramach trzech producentów - powiedział szef Ministerstwa Zdrowia. Według niego umowy te "zabezpieczają w pełni dorosłą populację Polski", czyli blisko 30 mln ludzi. Minister dodał jednak, że szczepienia na COVID-19 będą dobrowolne. 

- Nie będzie obowiązkowego szczepienia. Wybór będzie należał do osoby, która się decyduje. Chcemy przekonywać, dać wolny wybór. Nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości. To jest szczepionka, która wchodzi na rynek i pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się dać gwarancję bezpieczeństwa i przekonywać - podkreślił.

Koronawirus w Polsce.Ministerstwo Zdrowia: 10 139 zakażeń koronawirusem

Szef Ministerstwa Zdrowia zdradza grupy priorytetowe do szczepień na COVID-19

Dalej minister zdrowia zdradził szczegóły dotyczące szczepień. Adama Niedzielskiego powiedział, że resort przygotowuje się na wprowadzenie procesu masowego szczepienia, które ma nastąpić już w styczniu 2021 roku. Polityk powiedział też, kto jako pierwszy będzie mógł skorzystać ze szczepionki na koronawirusa.

- Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe. Oczywiście zaczniemy od medyków, a potem służby mundurowe, potem pomyślimy o seniorach (osoby powyżej 75. roku życia - red.). Chcemy robić to sekwencyjnie. Będziemy schodzili w dół rocznikami. Jest powołany specjalny zespół, który opracowuje szczegóły i integruje wiele ministerstw - wyjaśnił minister.

Miejsca, w których będzie można się zaszczepić, mają być utworzone w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, które znajdują się w każdym województwie i mają odpowiednie infrastrukturalne przygotowanie do przechowywania szczepionek.

KoronawirusKoronawirus w Polsce. 540 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu doby