Koronawirus. Czy szczepienie powinno być obowiązkowe? Jest odpowiedź RPO Adama Bodnara

Czy szczepienie na koronawirusa powinno być darmowe? Jaka powinna być cena takiej szczepionki? Na te pytania odpowiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Zobacz wideo Duda: Oddałem osocze i wszystkich Was, ozdrowieńców, do tego zachęcam!

Już trzy koncerny farmaceutyczne - Pfizer, Moderna i AstraZeneca - ogłosiły, że stworzyły szczepionkę na wirusa SARS-CoV-2, która daje obiecujące rezultaty i jest w trzeciej fazie badań klinicznych. Z USA docierają do nas słuchy, że szczepienia na koronawirusa mogą tam ruszyć już w grudniu tego roku, polski rząd podjął z kolei rozmowy z koncernem Pfizer, aby omówić sprawy dotyczące zakupu i dystrybucji tego preparatu. Czy takie szczepienie powinno być obowiązkowe czy dobrowolne?

- Zmierzałbym w kierunku obowiązkowości szczepionki - powierdział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w rozmowie z portalem wp.pl

Śp. ks. Ryszard MichalikNie żyje trzech księży chorych na COVID-19. Zmarli jednego dnia

Adam Bodnar: Szczepionka powinna być  za darmo w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego

Bodnar stwierdził jednocześnie, że obecnie ważniejszym zagadnieniem dla Rzecznika Praw Obywatelskich jest temat dystrybucji szczepionki na koronawirusa. Jego zdaniem najistotniejsze jest, aby najpierw mogli się zaszczepić medycy oraz osoby z grup podwyższonego ryzyka.

A co z ceną szczepionki na koronawirusa? Zdaniem Adama Bodnara powinna być ona darmowa.

- Myślę, że jeżeli założymy, że przeznaczamy szczepionkę przede wszystkim dla osób starszych oraz personelu medycznego, to uważam, że to powinno być nie tyle za pieniądze, tylko za darmo w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego i tyle. Jeśli chcemy osiągnąć efekt w postaci zaszczepienia całej populacji czy zdecydowanej większości i w ten sposób pozbycia się problemu potencjalnej nowej epidemii, to prawdopodobnie cena musi być albo minimalna, albo powinna być szczepionka na barkach budżetu państwa - skomentował Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Mobilne laboratorium do pobierania próbek do testów na koronawirusaGIS: 22 tysiące zakażonych nie ma znaczenia na przestrzeni paru miesięcy

Więcej o: