Szczepionka AstraZeneca skuteczna w około 90 proc., bez efektów ubocznych dla pacjentów

Brytyjska szczepionka firmy AstraZeneca oraz naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego jest skuteczna w około 90 procentach. Jak na razie u przebadanych osób nie wystąpiły żadne efekty uboczne wywołane preparatem.

Zgodnie z informacjami BBC rząd Wielkiej Brytanii zamówił już 100 milionów dawek szczepionki wyprodukowanej przez brytyjskich naukowców. Taka ilość wystarczy na zabezpieczenie 50 milionów osób przed koronawirusem. W testowaniu szczepionki wzięło udział 20 tysięcy wolontariuszy z Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Premier zachwycony szczepionką

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson stwierdził, że zachwycony tą wiadomością. Podkreślił, że trzeba jeszcze poczekać na przejście dodatkowych kontroli bezpieczeństwa przez preparat, ale przyznał, że szczepionka osiąga zachwycające wyniki. Premier gratulował zespołowi z Oksfordu, który bez wytchnienia pracował nad skuteczną formą szczepionki. Naukowcy opracowali formułę w 10 miesięcy.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Plan szczepień

Obecnie na Wyspach Brytyjskich wyprodukowano 4 miliony dawek gotowych do użycia, ale firma zamierza dostarczyć kolejne 96 milionów. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy i mieszkańcy domów opieki społecznej, służby medyczne oraz osoby powyżej 80 roku życia. Wielka Brytania zamówiła również 255 milionów dawek szczepionki od innych producentów.

Według informacji "The Guardian" Australia zamówiła już 33,8 milionów dawek brytyjskiej szczepionki.

Szczepionka AstraZenca, w przeciwieństwie do tej Pfizera lub Moderny, może być w przechowywana w standardowej lodówce, co ułatwia jej transport. Oksfordzka szczepionka ma kosztować zaledwie trzy funty, więc jest znacznie tańsza od jej konkurencyjnych odpowiedników. Brytyjska firma zamierza wyprodukować 3 miliardy dawek preparatu.

W niedzielę w Wielkiej Brytanii na koronawirusa zachorowało 18 662 osób, a na COVID-19 zmarło 398 osób.

Więcej o: