Sylwester 2020. Ile osób będzie mogło uczestniczyć w zabawie noworocznej?

Sylwester 2020 może wyglądać całkowicie inaczej niż w ubiegłych latach. Pandemia koronawirusa spowodowała, że rząd wprowadził w życie szereg obostrzeń sanitarnych, które zmieniają sposób, w jaki możemy obchodzić ważne święta. Jak będzie wyglądała w tym roku zabawa sylwestrowa? Co projekt "100 dni solidarności" mówi o świętowaniu nowego roku?

W sobotę (21 listopada) premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił plan znoszenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Już od 28 listopada zostaną ponownie otwarte wszystkie sklepy w galeriach handlowych, które będą musiał działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Poinformowano również, że okres łagodzenia restrykcji będzie podzielony na dwa etapy: tzw. etap odpowiedzialności (od 28.11. do 27.12) oraz etap stabilizacji (najwcześniej od 28.12).

Sylwester 2020. Jakie obostrzenia będą obowiązywać?

Jeśli nie nastąpi nagły wzrost liczby zachorowań, który spowoduje konieczność wprowadzenia narodowej kwarantanny, już od 28 grudnia rozpocznie się kolejny etap znoszenia restrykcji, czyli tzw. etap stabilizacji. Przewiduje on powrót do polityki regionalizacji obostrzeń znanej z okresu letniego. Polska ponownie zostanie podzielona na trzy strefy: czerwoną, żółtą i zieloną. Intensywność obostrzeń w każdej ze stref będzie zależała od liczby zakażeń w powiecie.

Mateusz Morawiecki Premier ogłosił luzowanie obostrzeń. Placówki handlowe otwarte od 28 listopada

Dla zabaw sylwestrowych szczególnie ważne są restrykcje dotyczące obchodzenia imprez masowych. Etap stabilizacji (obejmujący również noc z 31 grudnia na 1 stycznia) zakłada, że w zielonych strefach w zgromadzeniach i spotkaniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób, w strefie żółtej max. 25 osób, a w strefie czerwonej max. 5 osób.

Ważne jest również działanie gastronomii, która w strefie zielonej będzie działać bez ograniczeń, w strefie żółtej wyłącznie w godzinach 6-21, a w strefie czerwonej wyłącznie na wynos i dowóz. W czasie sylwestra niektórzy decydują się na spędzenie kilku dni poza domem. W etapie stabilizacji w strefie zielonej i żółtej hotele będą działać bez ograniczeń, a w strefie czerwonej ich usługi będą przeznaczone tylko dla osób podróżujących służbowo, sportowców oraz medyków.

Święta Bożego Narodzenia. Ile osób będzie mogło zasiąść przy wigilijnym stole?

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia przypadają na tzw. etap odpowiedzialności. Rządowy projekt rozporządzenia zakłada, że od 28 listopada do 27 grudnia będzie możliwość organizacji imprez i spotkań (w tym kolacji wigilijnych) "do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania, lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie".

Premier Mateusz Morawiecki i rzecznik rządu Piotr Muller. Ograniczenia w przemieszczaniu się w Boże Narodzenie? Rzecznik rządu tłumaczy

Należy pamiętać, że limit osób uczestniczących w spotkaniu nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących. Treść przepisu, opublikowanego przez rząd, jest jednak niejasna i nie jest pewne, czy rodzina będzie mogła zaprosić do wspólnego świętowania Bożego Narodzenia jeszcze pięć osób, które z nią nie zamieszkują.

Zobacz wideo Możliwe odmrażanie kolejnych branż? „Grudzień to miesiąc znaczący dla gospodarki”
Więcej o: