Druga fala koronawirusa w wybranych regionach świata. Najgorzej w USA, Brazylii i Indiach

Najwięcej przypadków COVID-19 odnotowatły Stany Zjednoczone - ponad 12 mln, następne są Indie i Brazylia. W Europie najwięcej zgonów z powodu koronawirusa wystąpiło w Wielkiej Brytanii.

Cały świat z niecierpliwością czeka na masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi, które etapami przywrócą rzeczywistość sprzed pandemii. Po otrzymaniu zatwierdzenia przez instytucje dopuszczające preparaty lecznicze do obiegu szczepionki zostaną rozesłane po całym świecie.

Kraje Unii Europejskiej czekają na dostarczenie długo wyczekiwanej szczepionki i próbują ratować swoje gospodarki przed zapaścią. Stany Zjednoczone po początkowym sceptycyzmie wobec COVID-19, musiały stawić czoła nowej fali zakażeń, a Australia wprowadziła rygorystyczne ograniczenia w przemieszczaniu się. Każdy kraj indywidualnie podchodzi do pandemii.

Czechy hamują

Od poniedziałku w Czechach złagodzono część obostrzeń sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Powodem takiej decyzji jest poprawa sytuacji epidemiologicznej.

Godzina policyjna obowiązuje nie jak dotychczas od 21:00, ale od 23.00 do 5.00 następnego dnia. To oznacza, że o dwie godziny dłużej otwarte mogą być sklepy. Nadal obowiązuje w nich jednak limit klientów i zakaz handlu w niedzielę. Zakaz zgromadzeń dotyczy od poniedziałku grup powyżej 6 osób - zamiast dotychczasowych 2. W ślubach, pogrzebach i nabożeństwach może brać udział 20 osób. Do niedzieli limit wynosił 15.

Otworzyć mogą się biblioteki, które będą wydawały książki tylko przez okienko. Zamknięte pozostają kina, teatry i galerie, a także siłownie, kluby fitness i większość punktów usługowych.

Jeśli w statystykach dotyczących rozwoju pandemii utrzyma się obecny trend, w najbliższych dniach rząd wprowadzi trzeci stopień pogotowia. Minister zdrowia Jan Blatný nie wykluczył, że do kolejnego złagodzenia obostrzeń może dojść już za tydzień.

Szczepienia w USA

Stany Zjednoczone chcą już w najbliższych tygodniach rozpocząć szeroko zakrojony program szczepień przeciw COVID-19.

Od połowy grudnia do końca roku zaszczepionych może zostać 20 milionów osób

- twierdzi doktor Anthony Fauci, jeden z najważniejszych ekspertów do spraw chorób zakaźnych.

Eksperci Agencji Żywności i Leków mają spotkać się 10 grudnia, aby zatwierdzić szczepionkę. Według producentów specyfików, koncernów Pfizer i Moderna, mają one 95 procent skuteczności. Moncef Slaoui twierdzi, że do maja zaszczepione może zostać 70 procent populacji USA. Kraj może wtedy uzyskać odporność stadną na COVID-19.

Zobacz wideo Niemal połowa testów na COVID-19 z wynikiem pozytywnym. „Zupełnie mnie to nie dziwi”

W Stanach Zjednoczonych potwierdzono do tej pory ponad 12 milionów przypadków koronawirusa. Zmarło tam 256 tysięcy osób - najwięcej spośród wszystkich krajów na świecie.

Włochy rosną coraz wolniej

W niedzielę we Włoszech zmarły 562 osoby zakażone koronawirusem, 130 mniej niż w sobotę. Całkowita liczba zgonów zbliża się do 50 tysięcy. Wykryto mniej nowych przypadków. W niedzielę wykryto ponad 28 tysięcy zakażeń, 6 tysięcy mniej niż wczoraj. Jednak jak zwykle weekendy, wykonano dużo mniej testów. Odsetek wyników pozytywnych wzrósł nieznacznie do 15 procent. Najwięcej nowych zakażeń wykryto po raz kolejny w Lombardii i Kampanii.

W niedzielę liczba wykrytych aktywnych obecnie przypadków przekroczyła 800 tysięcy. Eksperci zwracają uwagę, że liczba hospitalizowanych chorych na koronawirusa rośnie coraz wolniej. W niedzielę jest ich ponad 34 tysiące, zaledwie dwustu więcej niż w sobotę. Przez wiele dni z rzędu w szpitalach przybywało dziennie ponad 1000 pacjentów. Co istotne, przybywa coraz mniej ciężko chorych na oddziałach intensywnej terapii.

Słowacja testuje

Słowacja jako jeden z niewielu krajów, zdecydował się na masowe testowanie swojej populacji. Niespełna 69 tysięcy osób przebadano w sobotę na Słowacji w ramach dodatkowej tury powszechnych testów na koronawirusa. Słowacki rząd przewidywał, że weekendową akcją może zostać objętych nawet 400 tysięcy osób. Przez to, że badania nie są obowiązkowe, nie wszyscy obywatele zdecydowali się na skorzystanie z testu na koronawirusa.

Wigilia. Zdjęcie ilustracyjneIle osób będzie można zaprosić na Wigilię? Jest projekt rozporządzenia

Trzecia tura badań odbywa się tam, gdzie testy przeprowadzone na początku listopada ujawniły ponad 1 procent zakażonych. Badania są dobrowolne. Biorą w nich udział mieszkańcy 458 miejscowości. Testy potrwają dziś do 20:00.

Frekwencja ma wskazać, czy jest sens kontynuowania ogólnonarodowych testów, czego chce premier Igor Matovic. Zainteresowanie trzecią turą badania, w którym wykorzystuje się testy antygenowe, jest wyraźnie mniejsze niż w poprzednich tygodniach.

Informowano ludzi, że tym razem testy nie są obowiązkowe, a testowani nie otrzymują zaświadczeń. Panuje przekonanie, że badanie jest zbędne i nie trzeba na nie iść

- mówił w słowackiej telewizji Ján Banovcan, starosta Zabiedowa na Orawie.

Z danych za sobotę, które przedstawił słowacki minister obrony, wynika, że na obecność koronawirusa przetestowano około 69 tysięcy osób. Niespełna 2 proc. z nich otrzymało wynik pozytywny.

Niemcy: prawie 11 tys. nowych przypadków koronawirusa

Liczba potwierdzonych nowych przypadków zakażeń koronawirusem wzrosła w ciągu ostatniej doby o 10 864 do łącznej liczby 929 133. Zmarło 90 osób, co zwiększyło łączną liczbę ofiar śmiertelnych do 14 112 - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). Największe dobowe przyrosty zakażeń notuje się w Bawarii, a także w Nadrenii Północnej-Westfalii i w Badenii-Wirtembergii.

Wprowadzony 2 listopada częściowy lockdown nieznacznie poprawił sytuację epidemiczną w Niemczech. Na wprowadzenie dalszych obostrzeń nie chcą się godzić kraje związkowe obawiające się pogorszenia sytuacji ekonomiczno-społecznej.

W różnych miastach Niemiec dochodzi systematycznie do demonstracji przeciwko obostrzeniom wprowadzonym w związku z pandemią Covid-19. (PAP)

Premier Hiszpanii: Spada liczba zakażeń, przygotowujemy 13 tys. punktów do szczepień

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w niedzielę, że spadła dobowa liczba zakażeń koronawirusem dzięki restrykcjom wprowadzonym w ramach stanu zagrożenia epidemicznego. Zapowiedział, że rząd przygotowuje 13 tys. punktów do wykonywania szczepień na Covid-19.

Wygraliśmy pierwszą falę epidemii i wygrywamy również drugą falę

- powiedział premier centroprawicowego rządu w trakcie niedzielnej konferencji w Rijadzie, gdzie Sanchez bierze udział w szczycie G20.

Hiszpański premier wskazał, że do Bożego Narodzenia konieczne będzie utrzymanie restrykcji epidemicznych, aby przeciwdziałać ewentualnemu pojawieniu się trzeciej fali Covid-19. Dodał, że wkrótce po świętach ruszą w Hiszpanii ogólnokrajowe szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Szef rządu wskazał, że przygotowywany od września plan szczepień ruszy w styczniu. - Zamierzamy prowadzić szczepienia w 13 tys. punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju - dodał.

Pedro Sanchez wskazał, że od dwóch tygodni spada w Hiszpanii dobowa liczba zakażeń, będąca jego zdaniem efektem wprowadzenia w październiku, po raz drugi w tym roku, stanu zagrożenia epidemicznego.

Choć rząd Hiszpanii nie podał w niedzielę danych dotyczących rozwoju epidemii, z danych służb medycznych wspólnot autonomicznych wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono ponad 13 tys. zakażeń, a także 195 zgonów.

Ostatni bilans Covid-19 ministerstwo zdrowia Hiszpanii opublikowało w piątek. Wynika z niego, że w kraju zmarło po infekcji koronawirusem ponad 42,6 tys. osób, a zakaziło się 1,55 mln. (PAP)

autor: Marcin Zatyka (PAP)

W Rosji trzeci dzień z rzędu ponad 24 tys. zakażeń koronawirusem

W Rosji trzeci dzień z rzędu bilans zakażeń koronawirusem przekracza 24 tys. - sztab rządowy poinformował w niedzielę o 24 581 infekcjach zarejestrowanych w ciągu minionej doby. Dzień wcześniej, w sobotę odnotowano maksymalną liczbę nowych zakażeń - 24 822.

Całkowita liczba zakażeń zarejestrowanych od końca stycznia, gdy w Rosji potwierdzono obecność koronawirusa u pierwszych dwóch osób, wynosi obecnie 2 mln 089 329.

Zmarło w ciągu minionej doby 401 osób chorych na Covid-19. Łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 36 179. W Moskwie w ciągu minionej doby wykryto 6575 nowych zakażeń. W Petersburgu - drugim co do wielkości mieście Rosji, zarejestrowano ich 2668. Na kolejnych miejscach są: obwód moskiewski (949 zakażeń), niżnienowogrodzki (448) i obwód swierdłowski na Uralu (385 przypadków).

Nowych zgonów również najwięcej jest w miastach Moskwa i Petersburg (odpowiednio: 75 i 57 przypadków). 20 osób zmarło od soboty w Kraju Krasnojarskim na Syberii, a 16 - w obwodzie moskiewskim. Po 13 zgonów zarejestrowano w obwodach niżnienowogrodzkim i rostowskim.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Węgry: w ciągu ostatniej doby zmarło 111 chorych na Covid-19

111 chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. W kraju wykryto w tym okresie 4320 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w niedzielę na rządowej stronie poświęconej epidemii koronawirusa.

Pierwsze szczepienia przeciw koronawirusowi możliwe już 11 grudniaSzczepienia w USA możliwe już w grudniu. "Życie mogłoby wrócić do normy w maju"

Całkowity bilans zakażeń SARS-CoV-2 na Węgrzech wynosi 175 tys. Zmarło łącznie od marca 3800 chorych na Covid-19, a prawie 43 tys. osób już wyzdrowiało. Nadal rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie niemal 128 tys., z czego 26 proc. przypada na Budapeszt. Nieco spadła natomiast - do 7278 - liczba chorych na Covid-19 wymagających opieki szpitalnej. W tej grupie 618 osób oddycha przy pomocy respiratorów.

Premier Viktor Orban zapowiedział w piątek, że rząd zamówił 12 mln dawek szczepionki, co jego zdaniem najprawdopodobniej będzie wystarczającą liczbą. Dodał, że nie wiadomo jeszcze, kiedy byłyby one dostępne, ale wielu specjalistów uważa, że pod koniec wiosny.

Według rządowej strony zamówione szczepionki pochodzą od trzech producentów: AstraZeneca w Oksfordzie oraz Janssen Pharmaceutical i Pfizer w USA. Władze Węgier prowadzą rozmowy na temat kupna szczepionki z kilkoma krajami. W mijającym tygodniu na Węgry dotarły próbki szczepionki rosyjskiej i wkrótce ma się rozpocząć ich analiza.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: