Fundacja Mocni na Starcie: zbiórka na zakup respiratora dla WIM z inicjatywy fundacji

Zbiórka na zakup respiratora dla pacjentów z COVID-19 dla Wojskowego Instytutu Medycznego była przeprowadzona z inicjatywy fundacji w porozumieniu z WIM oraz na podstawie pełnomocnictwa - oświadczyła w sobotę prezes Zarządu Fundacji Mocni na Starcie Zuzanna Janowicz. Dodała, że zbiórka została anulowana, a środki darczyńcom zwrócone.

W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że jedna z klinik szpitala wojskowego na ul. Szaserów zbiera pieniądze na zakup respiratora. Zareagował na nią w sobotę na Twitterze szef Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) Mariusz Błaszczak, pisząc, że szpital może wystąpić o kolejną dotację i oczekuje na wyjaśnienia dyrektora WIM. W odpowiedzi szpital wyjaśnił, że zbiórka jest inicjatywą oddolną - społeczną, a WIM posiada pełne zabezpieczenie w urządzenia do prowadzenia inwazyjnej terapii metodą oddechu wspomaganego.

Zrzutka na respiratory

Do informacji prasowych odniosła się też w sobotę prezes Janowicz wyjaśniając, że zbiórka była inicjatywą fundacji, "która została przeprowadzana w porozumieniu z przedstawicielami WIM, na podstawie stosownie udzielonego pełnomocnictwa - zgodnie z wymogami portalu zrzutka.pl".

Bez okazania stosownych dokumentów, zrzutka nie zostałaby zweryfikowana przez portal crowdfundingowy, a co za tym idzie Fundacja – po osiągnięciu celu zbiórki - nie otrzymałaby środków finansowych.
Zobacz wideo Wiceminister zdrowia: 14 kwietnia podpisaliśmy umowę na 1241 respiratorów. Spółka nie wywiązała się z terminów dostaw

Zaznaczyła, że zbiórka na portalu została anulowana w sobotę 21 listopada na prośbę przedstawicieli WIM.

Środki zostały zwrócone darczyńcom

- zapewniła.

Wspieranie placówek

Równocześnie wyjaśniła, że "do celów Fundacji należy działalność na rzecz i w zakresie m.in. ochrony zdrowia, co realizowane jest poprzez wspieranie finansowe i rzeczowe placówek medycznych, w tym zakup sprzętu, urządzeń i materiałów nieodpłatne przekazywanie lub udostępnianie ich placówkom i instytucjom leczniczym".

"Fundacja w miarę swoich możliwości deklaruje pomoc dla wszystkich podmiotów leczniczych i personelu medycznego. Jednocześnie wychodzimy z założenia, że nowoczesnego sprzętu medycznego w żadnym szpitalu nigdy nie jest za wiele, zwłaszcza w czasie epidemii. Wszelkie inicjatywy oddolne (jak przedmiotowa) nie mają na celu wywoływania jakiegokolwiek zamieszania medialnego, kreowania negatywnych informacji etc." - dodała.

Koronawirus w szpitalach

Zaznaczyła, że fundacja chciała pomóc i nadal deklaruje chęć pomocy. Realizuje wiele mniejszych i większych inicjatyw wspierających system ochron zdrowia.

Podziwiamy pracę lekarzy i ich oddanie w walce z koronawirusem

- zaznaczyła.

(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: