Rząd planuje badania przesiewowe pod kątem koronawirusa. Wybrano trzy województwa

Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - to w tych regionach mają zostać przeprowadzone badnia przesiewowe pod kątem koronawirusa. Taką informację przekazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. W najbliższym czasie ma zostać przedstawiony model logistyczny przeprowadzenia tych badań.

- Rozważamy przeprowadzenie populacyjnego badania na obecność koronawirusa w jednym lub kilku województwach w Polsce - zapowiedział w sobotę w Radiu ZET wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Mamy dwa miliony szybkich testów, jedna dostawa już jest, druga - także milion - ma przyjść. Czekamy też na wyniki podobnych badań z innych krajów Europy Zachodniej. Np. w Wielkiej Brytanii niektóre miasta też są testowane przesiewowo. Musimy do tego rozsądnie podejść, żeby to miało naukowy sens - dodał. Wiceminister zapowiedział, że resort nie wyklucza także rozszerzenia grupy lekarzy, którzy będą mogli kierować pacjentów na testy, o medyków z prywatnych placówek.

Premier Mateusz MorawieckiNauczanie zdalne przedłużone. Ferie dla wszystkich w tym samym terminie

O szczegółach badań przesiewowych mówił później na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Będziemy je wykonywali testami antygenowymi, jesteśmy po intensywnej dyskusji z panem premierem, które regiony wybrać. Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk - zapowiedział.

- Opracujemy w najbliższym czasie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań. Chcemy dotrzeć i zrobić te badania w reegionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa - zaznaczył.

Koronawirus. Sytuacja w Polsce

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 213 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarły 574 osoby. Łącznie w Polsce potwierdzonych zostało 843 475 przypadków koronawirusa. Zmarło 13 288 zakażonych lub chorych na Covid-19, a 407 075 osób wyzdrowiało.

Koronawirus w Polsce.Najnowsze dane o zakażeniach: Ponad 24 tysiące nowych przypadków

W sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu nauczania zdalnego w szkołach do 23-24 grudnia. Ferie mają odbyć się we wspólnym terminie dla wszystkich województw - 4-17 stycznia.

Zobacz wideo Czy kolejny lockdown jest niezbędny? (wypowiedź z 15.11)
Więcej o: