Koronawirus. WHO: Co 17 sekund w Europie umiera chory na COVID-19. Eksperci winią dezinformację

W Europie co 17 sekund umiera osoba chora na COVID-19 - powiedział dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia Hans Henri P. Kluge. Lekarz zaapelował o przestrzeganie obostrzeń, podkreślając, że wielu zgonów związanych z koronawirusem można uniknąć.

W czwartek 19 listopada odbyła się konferencja prasowa dyrektora europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia. Hans Henri P. Kluge mówił o niepokojących statystykach. Z danych zebranych przez WHO wynika, że w ostatnich tygodniach w Europie zmarło 29 tys. osób chorych na COVID-19. Można więc powiedzieć, iż co 17 sekund umiera Europejczyk zakażony koronawirusem.

Hans Henri P. Kluge stwierdził, że odnotowywanych obecnie 4500 zgonów dziennie można by uniknąć, jeśli przestrzegane byłyby zasady bezpieczeństwa, a walka z dezinformacją byłaby skuteczniejsza. Szef europejskiego oddziału WHO przekazał także pozytywne wiadomości. Poinformował, że Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała spadek tygodniowej liczby zakażeń. Z jego słów wynika, że w ubiegłym tygodniu wyniosła ona 1,8 mln, a tydzień wcześniej - ponad 2 mln.

- To mały sygnał, ale jednak sygnał - stwierdził Kluge.

Koronawirus w Europie. Państwowe systemy ochrony zdrowia na krawędzi

Szef europejskiego oddziału WHO mówił także o fatalnym wpływie pandemii koronawirusa na systemy opieki zdrowotnej w krajach Europy. Poinformował, że oddziały intensywnej opieki we Francji od dziesięciu dni mają ponad 95-procentowe obłożenie, a w Szwajcarii wykorzystano wszystkie dostępne miejsca na oddziałach OIOM. 

Hans Henri P. Kluge przekazał także, że 28 proc. wszystkich dotychczas odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem oraz 26 proc. wszystkich zarejestrowanych zgonów związanych z chorobą COVID-19 przypada na Europę. 

Więcej o: