Sondaż. Polacy chcą zacząć luzowanie obostrzeń od powrotu dzieci do szkół. Następna gastronomia

53,8 proc. Polaków chce, aby dzieci wróciły do szkół - wynika z sondażu United Surveys na temat łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Duża grupa chciałaby także otwarcia galerii handlowych, restauracji i barów.

Badanie dotyczące luzowania obostrzeń zostało przeprowadzone przez agencję badawczą United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennika.pl, RMF FM i rmf24.pl. Ankietowani w sondażu odpowiedzieli na pytanie, jakie obostrzenia powinny zostać zdjęte w pierwszej kolejności, gdy epidemia zacznie ustępować.  

Zobacz wideo Możliwe odmrażanie kolejnych branż? „Grudzień to miesiąc znaczący dla gospodarki”

Sondaż: Ponad połowa ankietowanych chce powrotu dzieci do szkół

Aż 53,8 proc. respondentów odpowiedziało, że chciałoby, aby w pierwszej kolejności podjęto decyzję o powrocie dzieci do szkół. Na drugi miejscu znalazło się pełne otwarcie galerii handlowych (32,7 proc.), a na trzecim - otwarcie restauracji i barów (30,7). Na kolejnych miejscach znalazło się zniesienie godzin dla seniorów (26,7 proc.) oraz otwarcie klubów fitness i basenów (26,6 proc.). 18,2 proc. chciałoby zniesienia obowiązku noszenia maseczek.

Tradycyjny stół wigilijnyJak spędzić w tym roku święta z rodziną? "Konieczna jest samoizolacja"

Uczestnicy sondażu odpowiedzieli także na pytanie dotyczące zaostrzania restrykcji. Respondenci stwierdzili, że w razie pogorszenia sytuacji epidemicznej w pierwszej kolejności należy zakazać poruszania się między miastami (33 proc.), zamknąć kościoły (28,9 proc.) i wprowadzić lockdown na czas świąt Bożego Narodzenia (26,2 proc.). 17,5 proc. uważa, że nie powinno być dalszych obostrzeń.

Sondaż United Surveys został wykonany 13 listopada na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Premier Mateusz Morawiecki ogłosi plan znoszenia obostrzeń

Piotr Müller w programie "Jeden na jeden" w TVN24 powiedział, że być może w weekend, a najpóźniej w poniedziałek, premier Mateusz Morawiecki przedstawi dalsze działania rządu dotyczące walki z COVID-19. Plan ten nazwany został "mapą drogową dalszych działań rządu".

- Jeżeli chodzi o to, co zadzieje się po 29 listopada, to jeżeli sytuacja epidemiczna się nie zmieni, możemy liczyć na pewne zmniejszenie obostrzeń - powiedział Piotr Müller. 

Konferencja w Ministerstwie ZdrowiaAdam Niedzielski apeluje do Polaków: Lekarza trzeba odwiedzać

Więcej o: