Minister zdrowia Adam Niedzielski apeluje do Polaków: "Lekarza trzeba odwiedzać". I ogłasza nowy program

Minister zdrowia Adam Niedzielski pojawił się na konferencji prasowej, podczas której ogłosił między innymi "program odbudowy zdrowia Polaków". Szef resortu przekazał, że "ma on być inicjowany od początku stycznia 2021 roku, ale fundamenty założenia są gotowe już teraz".

Ministerstwo Zdrowia w środowym raporcie poinformowało o 19 883 nowych zakażeniach koronawirusem. Jednocześnie resort przekazał, że z powodu COVID-19 zmarły 603 osoby, co jest najwyższym dobowym przyrostem od początku epidemii w Polsce.

Koronawirus Ministerstwo Zdrowia: 19883 zakażeń koronawirusem. Najwięcej na Mazowszu

Adam Niedzielski o przyczynach dużej liczby zgonów: To jest obiektem niepokoju

Podczas środowej konferencji minister zdrowia mówił, że problemy zdrowotne Polaków nie dotyczą tylko i wyłącznie zachorowań na koronawirusa. - Spotykamy się nie tylko z okazji COVID-19. Problemy zdrowotne Polaków dotyczą całego spektrum chorób. Głównym problemem zdrowotnym są choroby kardiologiczne, przyrastająca liczba zachorowań na nowotwory - mówił.

Wzrastającą liczbę zgonów w ostatnich dniach Adam Niedzielski argumentował innymi przyczynami, niż COVID-19. - To jest obiektem niepokoju i troski ministra zdrowia i całego rządu. Dlatego bacznie przyglądamy się, co się dzieje z systemem ochrony zdrowia i mamy sygnały, że dobrze się nie dzieje - dodał.

W dalszej części konferencji Niedzielski wskazał, że ograniczenia dostępu do łóżek spowodowane są ich przekształcaniem w covidowe, ale także wprowadzeniem teleporad na szeroką skalę, które "zdominowały możliwość kontaktu z lekarzami".

Szef resortu zwrócił również uwagę na to, że obecnie dużym problemem jest strach, który ujawnia się przede wszystkim u osób z chorobami współistniejącymi, u których przebieg COVID-19 mógłby być cięższy. - Apelujemy, że hasło "zostań w domu" nie dotyczy kontynuacji leczenia, nie dotyczy sytuacji, gdy źle się czujemy. Lekarza trzeba odwiedzać - dodał.

Koronawirus Koronawirus w Polsce. 603 zgony z powodu COVID-19 w ciągu ostatniej doby

"Program odbudowy zdrowia Polaków"

Podczas konferencji minister zdrowia ogłosił "program odbudowy zdrowia Polaków". - Ten program będzie prawdopodobnie inicjowany od początku stycznia 2021 roku, ale mamy gotowe jego fundamentalne założenia - zdradził. Podstawy programu to: program oceny zdrowia dla 40-latków, zdjęcie limitów ze specjalistyki, stworzenie sieci profilaktyki kardiologicznej i rozbudowa opieki zdrowia psychicznego.

Chwilę później Niedzielski wyjaśnił, jakie są cele takiego działania. - Limity, które obowiązują w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej, zostaną zniesione, aby zwiększyć dostęp do specjalistów. Wszystko to ma na celu odbudowanie zdrowia Polaków po pandemii koronawirusa - dodał.

Zobacz wideo Czy uda się uniknąć twardego lockdownu?
Więcej o: