Kwarantanna lub izolacja w domu. GIS: W ramach digitalizacji inspekcji wprowadzono zmiany

Jak informuje GIS, wprowadzono kilka zmian w kwestii odbywania kwarantanny, co ma związek z "digitalizacją inspekcji". O nałożeniu kwarantanny informuje automat, a decyzje nie muszą już być wystawiane w formie papierowej.
Zobacz wideo Ćwierć miliona osób na kwarantannie. „Działa tu efekt mrożący. To czynnik negatywny dla konsumpcji”

O zmianach Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na Twitterze. Pierwszą nowością jest całkowite odciążenie pracowników inspekcji, którzy wcześniej samodzielnie dzwonili do osób skierowanych na kwarantannę lub izolację. Teraz zadanie to w całej Polsce przejął już automat.

Koronawirus. Zmiany w informowaniu osób będących na kwarantannie

Oznacza to, że do osoby takiej  dzwoni automat - przekaże decyzje sanepidu i wyjaśni zasady przebywania na kwarantannieAutomatyczne powiadomienia o skierowaniu na kwarantannę wykorzystywane były już od kilku dni. Co więcej, zniesiono obowiązek wydawania decyzji o skierowaniu na kwarantannę w formie papierowej. 

W ramach digitalizacji inspekcji wprowadzono zmiany. Istnieje ogólnopolska infolinia do kontaktu z sanepidem. Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji robi to automat

- poinformował GIS.

GIS poinformował również, że osoby skierowane na kwarantannę nie mają już obowiązku poświadczania tego faktu swojemu pracodawcy. Taka informacje ma mu zostać przekazana automatycznie za pośrednictwem ZUS-u.

Dzięki integracji z ZUS nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba oczekiwać na kontakt od sanepidu, bliskie kontakty osoba zakażona może zgłosić, wypełniając formularz

- czytamy dalej.

GIS dodaje też, że za pośrednictwem strony internetowej osoby zakażone mogą zgłosić bliskie kontakty. Wprowadzono elektroniczny system obsługi obywateli SEPIS.

Więcej o: