Koronawirus. Waldemar Kraska: szczepionka może dotrzeć do Polski na przełomie roku

Jak poinformował na antenie TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, szczepionka przeciw koronawirusowi może pojawić się w Polsce na przełomie roku. W pierwszej kolejności ma trafić do osób starszych i pracowników ochrony zdrowia.
Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Jak zapowiedział na antenie TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, szczepionka przeciw koronawirusowi powinna pojawić się w Polsce na przełomie 2020 i 2021 roku. Zważywszy na to, że - wedle zapewnień producenta szczepionka - preparat powinien być dostępny pod koniec grudnia, zdaniem wiceministra zdrowia przełom roku to "realny termin".

Koronawirus. W pierwszej kolejności osoby starsze i pracownicy ochrony zdrowia

Waldemar Kraska przyznał też, że Polacy mają być szczepieni bezpłatnie, a w pierwszej kolejności ze szczepionki będą mogły skorzystać osoby starsze i pracownicy ochrony zdrowia. To dlatego, że należą one do grupy ryzyka lub są najbardziej narażone na zakażenie.

Kraska tłumaczył już wcześniej, że szczepionek powinno wystarczyć dla wszystkich Polaków, a rząd przygotowuje się już logistycznie do operacji szczepień. Warto przypomnieć bowiem, że transport preparatu będzie najprawdopodobniej dość trudny, bo szczepionka musi być przechowywana w temperaturze -70 stopni Celsjusza.

Jak zapowiedział ostatnio w rozmowie z Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski, MZ planuje zaszczepienie całej dorosłej populacji Polski, czyli ponad 31 mln osób. Szef resortu zaznaczył, że ma nadzieję, że skłonność obywateli do przyjmowania tej szczepionki będzie większa niż do tej pory miało to miejsce w przypadku innych chorób. Dodał, że dostępność szczepionki musi być masowa.

Więcej o: