Naukowcy: Koronawirus zmienia się mniej niż HIV, to dobra wiadomość

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 zmienia się nawet do 100 razy mniej niż HIV, co daje nadzieję na to, że powstaną skuteczne szczepionki - taka informację przekazała w sobotę, referując wyniki badań Maria Rosaria Capobianchi z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.

To w tym szpitalu w Wiecznym Mieście w lutym, a więc na początku pandemii, naukowcy jako pierwsi odizolowali koronawirusa. Teraz zaś kierowniczka tamtejszego laboratorium wirusologii przedstawiła wyniki dalszych badań w placówce medycznej, która jest na pierwszej linii walki z nowym koronawirusem.

Zobacz wideo Czy w szpitalach może zabraknąć miejsc dla chorych bez koronawirusa?

Naukowcy z Włoch: Zmienność genetyczna koronawirusa jest od 10 do 100 razy mniejsza niż w przypadku HIV

- Dobra wiadomość jest taka, że SARS-CoV-2 ma genom bardziej stabilny od tego, który powoduje AIDS i jest mniej nieuchwytny. Dlatego łatwiej jest stworzyć szczepionki, które będą skuteczne - powiedziała docent biologii molekularnej Maria Rosaria Capobianchi. 

Coraz więcej zajętych łóżek i respiratorów 'covidowych' (zdjęcie ilustracyjne) Prof. Gut o liczbie zgonów: Podejrzewam, że jeszcze będzie ich więcej

Jak podkreśliła, zmienność genetyczna koronawirusa jest od 10 do 100 razy mniejsza niż ta stwierdzona w przypadku HIV. Włoska badaczka zwróciła też uwagę na to, że obecna pandemia doprowadziła do powstania nowego spojrzenia na naukę. To, dodała, koncepcja zgodnie z teorią "jedno zdrowie - jeden świat", wskazująca, że jeśli chodzi o ochronę zdrowia "granice nie istnieją".

dr Paweł Grzesiowski Dr Grzesiowski: Pod koniec listopada zgonów będzie jeszcze więcej

- W XIV wieku zaraza z Azji potrzebowała 10 lat, by dotrzeć do Europy, powodując jedną z najtragiczniejszych epidemii w dziejach ludzkości i około 25 mln ofiar - przypomniała włoska uczona. Jak dodała, "koronawirus ogarnął cały świat w kilka tygodni, osiągając rozmiary planetarne".

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP).

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: