Kraków. Zmarł 16-dniowy noworodek z COVID-19. Lekarze: Przyczyną śmierci najprawdopodobniej inne choroby

W Krakowie zmarł 16-dniowy noworodek, który był zakażony koronawirusem. Lekarze z Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego informują jednak, że bezpośrednią przyczyną jego śmierci były najprawdopodobniej inne choroby. - Śmierć dziecka nastąpiła nagle - wskazują, dodając, że przyczyny zgonu pokażą badania genetyczne.

W sobotę w Polsce poinformowano o największej liczbie zgonów od początku pandemii - zmarło 548 osób. Resort zdrowia przekazał, że większość zgonów związana była ze współistnieniem COVID-19 z innymi schorzeniami - takich przypadków odnotowano łącznie 429. Z kolei 119 osób zmarło wyłącznie z powodu ciężkiego przechodzenia COVID-19. Epidemiolodzy alarmują, że liczba zgonów będzie rosła. - Aktualna liczba zgonów to jest pochodna zachorowań sprzed mniej więcej trzech tygodni. Musimy się spodziewać, że pod koniec listopada będzie ich jeszcze więcej - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl doktor Paweł Grzesiowski.

Czytaj więcej: 548 zgonów z powodu COVID-19. Dr Grzesiowski: Pod koniec listopada będzie ich jeszcze więcej

Małopolska. 16-dniowy noworodek z COVID-19 wśród ofiar śmiertelnych

Jak podaje "Gazeta Krakowska", tylko w Małopolsce ostatniej doby zmarły aż 83 osoby zakażone koronawirusem - najmłodszą z ofiar był 16-dniowy noworodek, u którego również potwierdzono COVID-19. Zmarł w Klinice Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie został przewieziony w 13. dobie życia.

Jednak według lekarzy z krakowskiego szpitala to nie sam koronawirus, a inne choroby najprawdopodobniej spowodowały śmierć dziecka - pisze Onet, powołując się na relacje lekarzy przekazane Polskiej Agencji Prasowej. - Dziecko miało olbrzymi obrzęk mózgu i ekstremalnie wysokie poziomy glukozy, mimo podawania insuliny. Nie wykluczamy, że przyczyną tego było jakieś zaburzenie genetyczne - powiedział cytowany przez portal prof. Ryszard Lauterbach, p.o. kierownika kliniki, do której trafił noworodek. Jak dodał, "śmierć nastąpiła nagle", a przyczynę zgonu wyjaśnią badania genetyczne.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada ponad 20 mln szczepionek i wskazuje, do kogo one trafią. Mówi też o błędach rządu
Więcej o: