Koronawirus. Prezydent Wrocławia: Jesteśmy gotowi przyjąć pomoc od Niemiec i potrzebujemy tej pomocy

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział w rozmowie z RMF FM, że pomoc Niemiec w walce z koronawirusem jest potrzebna. - W tej sprawie ważne było właściwe stanowisko rządu, którego niestety nie ma - zaznaczył.
Zobacz wideo Czy pandemia spowalnia zmiany klimatyczne?

Jakiś czas temu prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w liście do Andrzeja Dudy zaoferował pomoc w walce z pandemią koronawirusa. Polski prezydent w odpowiedzi podziękował za ofertę pomocy i zapewnił, że "również Niemcy mogą liczyć na Polskę".

Polska jednak potrzebuje pomocy Niemiec?

Choć polski rząd pomocy od Niemców nie przyjął, okazuje się, że wiele regionów w Polsce zdecydowanie chętnie by ją przyjęło. Kilka dni temu informowaliśmy, że o pomoc poprosił m.in. marszałek Mazowsza czy marszałkini województwa lubuskiego (mimo zaprzeczeń wojewody), a teraz w podobnym tonie wypowiedział się prezydent Wrocławia.

Jacek Sutryk w rozmowie z RMF FM zaznaczył, że Wrocław potrzebuje zagranicznej pomocy. Dodaje jednak, że miasto jako samorząd nie może wychodzić przed szereg. - Jesteśmy gotowi przyjąć pomoc i potrzebujemy pomocy. Ale za część tych zadań odpowiadają struktury państwa polskiego. Samorząd polski, jakkolwiek zainteresowany rozwiązaniem tych spraw, nie może wychodzić przed szereg. Dlatego tak ważne było właściwe stanowisko rządu w tej sprawie, którego niestety nie ma - zaznaczył Sutryk.

Prezydent Wrocławia dodał, że zwrócił się już do polskiego MSZ-u w sprawie ewentualnej pomocy, jednak miasto jednocześnie ustala "jaka pomoc od niemieckich partnerów jest możliwa". Zaprzeczył też jakoby pomoc ze strony polskiego państwa była wystarczająca. Odniósł się do słów wiceministra spraw zagranicznych Marcina Przydacza, który stwierdził, że zewnętrzna pomoc jest niepotrzebna, bo samorządy mogą otrzymać potrzebny sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych.

- Gdyby tak było, to ja nie musiałbym dostarczać maseczek do szpitali, nie pisaliby do mnie pracownicy SOR-ów, że potrzebują sprzętu ochrony osobistej. Coś tutaj nie gra - powiedział Sutryk na antenie RMF FM.

Więcej o: