Rne dane dotyczce zakae koronawirusem. Nieoficjalnie: Niedzielski poleci GIS zbada spraw

Jak nieoficjalnie podaje RMF FM, minister zdrowia poleci, aby Gwny Inspektor Sanitarny wyjani rnice w liczbach zakae podawanych przez powiatowe i wojewdzkie stacje sanitarne. Rozbienoci dotycz wojewdztw mazowieckiego i lskiego.

Na problem zwrócił uwagę Michał Rogalski, 19-letni pasjonat, który od początku epidemii zbiera i analizuje dane dotyczące epidemii. Z zestawień Rogalskiego korzystają m.in. naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, a jego artykuły publikujemy w Gazeta.pl pod TYM linkiem. 

.Epidemia zwalnia czy to efekt mniejszej liczby wykonywanych testów?

Rozbieżności w danych dot. zakażeń. Ministerstwo reaguje

"Różnica pomiędzy liczbą potwierdzonych przypadków w woj. mazowieckim według danych MZ, a danymi z PSSE (Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych - red.) wynosi na dzień 12.11 ponad 11 tys. przypadków. 11 tys. więcej niż wynika z danych Ministerstwa Zdrowia" - napisał na Twitterze.  "Dane zaczęły się znacząco rozjeżdżać 04.11, gdzie różnica wyniosła średnio 2 tys. przypadków i tak stopniowo nadal się zwiększa. Wcześniej w tym woj. występowały drobne różnice, ale to już nie jest tylko drobna różnica. Trzeba to natychmiast wyjaśnić!" - dodał w kolejnym wpisie. Różnice dotyczą przypadków notowanych od początku epidemii. 

Według RMF FM minister zdrowia zalecił wyjaśnienie rozbieżności w liczbie zakażeń koronawirusem podawanej przez powiatowe i wojewódzkie stacje. Takie różnice występują też w województwie lskim, gdzie sprawę ma zbadać także wojewoda. 

Zobacz wideo Czy pandemia spowalnia zmiany klimatyczne?

Epidemia koronawirusa. W sobotę 25 571 nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 571 nowych zakażeniach koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 548 zakażonych osób, a wyzdrowiało 14 635 osób. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach: śląskim - prawie 3 500 przypadków, dolnolskim - prawie 2 800, i wielkopolskim - ponad 2 700 przypadków. 

Koronawirus (zdjęcie ilustracyjne)Największa liczba zgonów od początku epidemii. Zmarło 548 osób

W ciągu minionej doby wykonano ponad 56 tysięcy testów na obecność wirusa. Od początku epidemii potwierdzono w Polsce ponad 691 tysięcy zakażeń. W sumie zmarło ponad 10 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało 282 tysiące.