Koronawirus. Największa liczba zgonów od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarło 548 osób

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przekazało w swoim najnowszym raporcie, że w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 albo współistnienia zakażenia z inną chorobą zmarło 548 osób. To największa liczba zgonów od początku epidemii koronawirusa w Polsce. W naszym kraju zmarło już łącznie 10 045 pacjentów.

Testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich 24 godzin dały pozytywny wynik w 25 571 przypadkach - wynika z sobotniego (14 listopada) raportu resortu zdrowia. Taki przyrost nowych przypadków oznacza, że od początku epidemii w Polsce potwierdzono łącznie 691 118 zakażeń. Resort poinformował również, że Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne we Wrocławiu i Warszawie usunęły łącznie 2 zgony z 11.11 i 04.11, które zostały już usunięte z oficjalnych statystyk.

Pandemia koronawirusa - zdjęcie ilustracyjneProf. Simon: Za 5-10 miesięcy będziemy mieli odporność stadną

Ministerstwo Zdrowia przekazało, że większość zgonów związana jest ze współistnieniem zakażenia z innymi schorzeniami - takich przypadków odnotowano łącznie 429. Z kolei 119 osób zmarło wyłącznie z powodu ciężkiego przechodzenia COVID-19. To największa dobowa liczba nowych zgonów od początku epidemii w marcu.

Koronawirus w Polsce. MZ chce zaszczepić wszystkich dorosłych Polaków

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiedział, że w planach resortu jest zaszczepienie całej populacji osób dorosłych w Polsce. Ogromne przedsięwzięcie, jakim jest zaszczepienie ponad 31 milionów ludzi, ma się odbyć przy wykorzystaniu tzw. punktów drive-thru, gdzie już teraz pobierane są wymazy do testów na obecność koronawirusa w organizmie pacjenta. Niedzielski ma nadzieję, że skłonność Polaków do szczepienia będzie większa niż w przypadku innych chorób zakaźnych.

Koronawirus w PolsceSzwecja. Największy dobowy przyrost liczby zakażeń koronawirusem

Zapowiedzi ministra Niedzielskiego związane są z niedawnym ogłoszeniem opracowania szczepionki na koronawirusa. Za szczepionką stoi amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer oraz niemiecka firma BioNTech. Firmy podkreślają, że opracowana przez nich szczepionka wykazuje 90 proc. skuteczność. Pfizer zapowiedział, że w 2021 r. planuje wyprodukować ponad 1,3 mld dawek preparatu.

Zobacz wideo Prezes Lux Med o brakach w polskiej służbie zdrowia
Więcej o: