Dr Sutkowski: Stabilizacja to iluzja. Koronawirus ma się dobrze, a my jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji

Doktor Michał Sutkowski podkreśla, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa w Polsce nie jest jeszcze opanowana. Ekspert zauważa, że cały czas notowane są wysokie liczby nowych zakażeń i ofiar COVID-19. - Prawie 40 proc. zgonów z ostatniej doby to zmarli z powodu SARS-CoV-2 - dodaje lekarz.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych został zapytany w TVN24 o komentarz do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który mówił o spadku liczby zakażeń. Polityk wspominał też o pierwszych sygnałach stabilizacji, które mają być dowodem na to, że obostrzenia zaczynają przynosić oczekiwane rezultaty. Doktor Michał Sutkowski powiedział, że podpisałby się pod tymi słowami, jednak ma jedno "ale".

Mateusz Morawiecki: Nie będzie narodowej kwarantanny. 'Dystans, jaki nas od niej dzieli, nadal jest niewielki'Mateusz Morawiecki ogłasza: Nie będzie narodowej kwarantanny

Dr Sutkowski o epidemii koronawirusa w Polsce: Stabilizacja to jest pewna iluzja poprawy

- Po "ale" dodałbym: uważajmy, koronawirus nie śpi. Nie opanowaliśmy jeszcze pandemii. Stabilizacja to jest pewna iluzja poprawy, dlatego że mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą potwierdzonych przypadków zakażeń i z bardzo dużą liczbą zgonów z powodu koronawirusa lub koronawirusa i chorób współistniejących - podkreślił specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych.

Zobacz wideo Dr Zieliński: Restrykcje mają już mały wpływ na przesunięcie maksimum epidemii

- Wszystkie dane, o których mówimy, prawie 25 tysięcy zachorowań, prawie 450 zgonów, ponad 2000 zajętych łóżek respiratorowych, covidowych - to są dane, które mówią, że pandemia ma się dobrze, koronawirus ma się dobrze, a my jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Cieszy stabilizacja na takim poziomie, ale jeszcze raz powtórzę: to jest pewna iluzja poprawy, to jest to, żebyśmy się przez chwileczkę uśmiechnęli i powiedzieli: "Super, nie jest 40 tysięcy". Ale to dalej jest bardzo źle - podkreślił ekspert.

Doktor Michał Sutkowski powiedział, że aż dwie trzecie pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 przebywają na OIOM-ach, umierają. Dodatkowo lekarz stwierdził, że prawie 40 proc. dziennych zgonów w Polsce dotyczy pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, a przynajmniej tak wynika z danych z ostatniej doby. - To jest bardzo duży odsetek i bardzo duży problem - dodał.

KoronawirusKoronawirus w Polsce. 419 zgonów z powodu COVID-19 w ciągu 24 godzin

Więcej o: