Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer. "Triumf nauki nad epidemią"

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami firmy Pfizer, która opracowała szczepionkę na koronawirusa. Szef polskiego rządu poinformował, że powstała grupa robocza, która będzie zajmować się kwestią dystrybucji szczepionki.
Zobacz wideo Prezes Lux Med o pomocy publicznej służbie zdrowia

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ekspertami i dyrektorką firmy Pfizer Dorotą Hryniewiecką-Firlej rozpoczęło się o godzinie 11:30 w piątek 13 listopada. Było poświęcone współpracy w zakresie przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

- Możemy potwierdzić informacje, które parę dni temu przekazał koncern Pfizer o dostępności bardzo innowacyjnej szczepionki. Omówiliśmy w gronie ekspertów kwestie, które są istotne z punktu widzenia logistyki, spraw organizacyjnych, operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki, która musi być przechowywana w niskiej temperaturze ok. -70 stopni. To było ważne i owocne, konkretne spotkanie - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu.

Mateusz Morawiecki i Adam NiedzielskiRząd mówi o stabilizacji. Dr Cholewińska-Szymańska: Jest za wcześnie

Mateusz Morawiecki: Chcemy zacząć szczepienia od grup największego ryzyka, medyków i mundurowych

Szef polskiego rządu powiedział, że na spotkaniu omówiono model dystrybucji, który "opiera się o bardzo skrupulatne wyliczenia". Stwierdził, że chciałby, aby szczepionka trafiła do Polski,  gdy tylko Europejska Agencja Leków ją zatwierdzi. 

- Wszyscy, którzy będą chcieli się zaszczepić, tak szybko jak szczepionka będzie dostępna na Zachodzie Europy, musi być dostępna dla nas. Chcemy zacząć szczepienia od grup największego ryzyka oraz personelu medycznego i mundurowych - dodał Morawiecki, zaznaczając jednocześnie, że obecnie wciąż musimy zachować ostrożność, aby zahamować rozwój epidemii.

Prof. Andrzej HorbanProf. Horban o słowach premiera: Nam nie spadło, nam nie wzrosło

Premier Morawiecki opublikował także podsumowanie spotkania na Facebooku.

"Podczas dzisiejszego spotkania z Panią Prezes Dorotą Hryniewiecką-Firlej i ekspertami z firmy Pfizer usłyszeliśmy bardzo optymistyczne informacje. Możemy mówić o triumfie nauki nad epidemią i nadziei, jaką niesie ze sobą przyszłość. Omówiliśmy model dystrybucji szczepionki »just in time« - »dokładnie na czas«. Chcemy być gotowi natychmiast - dlatego też kilka tygodni temu rozpoczęliśmy rządowe przygotowania, a dziś powołaliśmy grupę roboczą z ekspertami Pfizer. Jestem pewien, że Polska będzie doskonale przygotowana na jak najszybszą dystrybucję szczepionki dla wszystkich chętnych!" - napisał Mateusz Morawiecki. 

Więcej o: