Watykan. Papież Franciszek zaoferował biednym i ubogim darmowe testy na obecność koronawirusa

Watykan zaoferował bezdomnym i ubogim bezpłatne testy na obecność koronawirusa. Szlachetny gest jest częścią IV Światowego Dnia Ubogich.

Arcybiskup Rino Fisichella, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji powiedział dziś dziennikarzom, że Ojciec Święty przekaże darmowe testy na obecność koronawirusa dla bezdomnych i ubogich z Rzymu. Cytowany przez serwis misyjne.pl argumentował to tym, iż wielu bezdomnych we Włoszech to cudzoziemcy, którzy nie mają lekarza rodzinnego oraz nie mogą korzystać z państwowego systemu opieki zdrowotnej. Ponadto Włosi, którzy z powodu trudności ekonomicznej stali się bezdomni, wstydzą się pójść do swoich lekarzy rodzinnych.

Watykan wyjaśnia słowa Franciszka o związkach partnerskichWatykan wyjaśnia słowa papieża Franciszka o związkach partnerskich

Koronawirus wśród ubogich. Jak przebiega pomoc?

Jak podaje Reuters, wymazy są przeprowadzane w klinice przy Placu św. Piotra, którą papież założył kilka lat temu z myślą o ludziach ubogich. Niektórzy z nich mieszkają na ulicach niedaleko Watykanu. Abp Fisichella powiedział, że już teraz wykonywanych jest 50 testów dziennie i inicjatywa ta będzie kontynuowana.

Osoby, u których wykryty zostaje koronawirus, kierowane są na dalsze leczenie, natomiast osoby zdrowe otrzymują zaświadczenie o możliwości wejścia do schroniska.

Światowy Dzień Ubogich

Papież Franciszek ustanowił ten dzień cztery lata temu, aby - zwłaszcza krajom rozwiniętym - zwrócić uwagę na potrzebujących.

W ostatnich latach papież odprawiał tego dnia mszę świętą dla tysięcy ubogich w Bazylice św. Piotra. Następnie zapraszał 1500 bezdomnych na obiad do watykańskiej auli - zaznacza Reuters. Jednakże tego roku, w mszy uczestniczyć będzie zaledwie 100 ubogich, przez wzgląd na pandemię koronawirusa.

Franciszek do Polaków: Jan Paweł II wzywał do ochrony życia od poczęciaPapież Franciszek odniósł się do sytuacji w Polsce podczas audiencji generalnej

W tym roku obiad został już odwołany. W zamian, około 5000 paczek żywnościowych zostanie dostarczonych biednym rodzinom, w tym 2,5 tony makaronu podarowanego przez włoską firmę spożywczą - informuje w komunikacie Reuters. Dodatkowo ponad 350 tysięcy sztuk masek zostanie przekazanych uczniom mieszkającym w mniej zamożnych przedmieściach Rzymu.

Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia
Więcej o: