Dr Sutkowski o perspektywie lockdownu: Przespaliśmy jako społeczeństwo kilka miesięcy

Jeśli chodzi o epidemię, przespaliśmy jako społeczeństwo kilka miesięcy - podkreślił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy blisko lockdownu, pytanie jednak, czym on będzie - dodał.
Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Jak poinformował w czwartek resort zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 22 683 osób. Od początku epidemii wykryto 641 496 przypadków. Zmarło z kolei kolejne 275 osób (łącznie odnotowano już 9 080 zgonów).

Dr Sutkowski o lockdownie

W rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski podkreślił, że liczba zakażeń ustabilizowała się na poziomie ok. 25 tys. zakażeń dziennie. "To jest bardzo źle, jest też bardzo duży odsetek zgonów, co jest jeszcze gorsze" - ocenił.

Zdaniem Sutkowskiego, najbardziej niepokojąca z punktu widzenia logistyki jest wydolność służby zdrowia, na której - jak ocenił - "niektórym ludziom po prostu nie zależy".

Jak wskazał, chodzi o osoby lekceważące zalecenia w związku z epidemią. "Jesteśmy blisko lockdownu, to nie ulega wątpliwości dla nikogo, ale pytanie, jak ten lockdown określimy, bo on zawiera bardzo dużo różnych wariantów. Jest jedna smutna prawda: jako społeczeństwo przespaliśmy kilka miesięcy, lekceważyliśmy wirusa kilka miesięcy, bardzo wiele nie zrobiliśmy, żeby nauczyć się wyższej kultury epidemicznej" - podkreślił Sutkowski.

Jak dodał, sam jest zwolennikiem krótkich, ale bardzo rygorystycznych lockdownów. Podkreślił też konieczność podniesienia na wyższy poziom kultury epidemicznej obejmującej wszystko od edukacji po rygorystyczne przestrzeganie wprowadzanych w związku z epidemią zasad. "Jest do tego dobra atmosfera, tylko trzeba zewrzeć szyki. Wszyscy, od przeciętnego Kowalskiego po decydentów politycznych powinni zrobić wszystko, żeby tak się stało - i wtedy będzie dobrze" - oświadczył.

Autorka: Sonia Otfinowska / PAP

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.