Ogólnopolskie badanie przeprowadzone zostało w dniach od 31 października do 1 listopada przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie aplikacji Therapify. Udział w nich wzięło 1 023 dorosłych Polaków.
Z badania wynika, że aż 47 proc. respondentów obawia się, że druga fala epidemii koronawirusa wpłynie na pogorszenie się ich zdrowia psychicznego. 39 proc. badanych nie podziela tego lęku, a 14 proc. nie ma na ten temat zdania. Częściej obawy wskazywały kobiety (52 proc.) niż mężczyźni (41 proc.).
Badani przede wszystkim wskazywali na to, że obawiają się zdiagnozowania COVID-19 u swoich bliskich lub ich samych. Na pogorszenie się stanu psychicznego wpływ mają także obawy związane z brakiem dostępu do lekarzy. Poważny niepokój budzi także perspektywa pogorszenia warunków finansowych oraz sama izolacja społeczna.
- Te wyniki mnie w ogóle nie dziwią. Już pierwsza fala pokazała, że wielu z nas zbliżyło się do granicy wytrzymałości psychicznej, a niektórzy nawet ją przekroczyli. Wówczas byliśmy w stanie przetrzymać znaczny dyskomfort, mając nadzieję na poprawę. Druga fala skonfrontowała nas z brakiem określonego końca oraz znacznie większym zagrożeniem - komentuje badanie dr n med. Agnieszka Popiel z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.
Badanych nie niepokoi tak bardzo konieczność powrotu do pracy zdalnej, brak dostępności leków czy możliwość utraty zatrudnienia. Według naukowców mniejsze wskazania w tej kategorii są wynikiem doświadczeń z wiosennego lockdownu. - Ludzie mogli zdążyć się przyzwyczaić do pracy zdalnej. Nie zabrakło leków w aptekach ani żywności w sklepach, mimo takich przewidywań. Nie było też masowych zwolnień. Chociaż obawa o utratę pracy jest tu najczęstsza, bo przy dłużej trwającym lockdownie skutki dla gospodarki są trudno przewidywalne - skomentował wyniki badań przewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, psycholog Jacek Legierski.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie polskiego startupu Therapify. Aplikacja pomaga w doborze psychoterapeuty i rezerwacji pierwszej wizyty, monitoruje postępy leczenia oraz wykonywanie zleconych zadań domowych. W aplikacji zarejestrowanych jest 200 zweryfikowanych specjalistów.