Mateusz Morawiecki: Zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia

Mateusz Morawiecki podczas konferencji odniósł się do informacji o coraz lepszej skuteczności szczepionki na koronawirusa testowanej przez konsorcjum BioNTech/Pfizer. - Zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia - zapowiedział. Jak dodał, Polska na mocy umowy podpisanej przez Komisję Europejską będzie chciała uzyskać co najmniej dwadzieścia kilka milionów dawek szczepionki.

Premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji prasowej odniósł się do informacji o coraz lepszych wynikach badań skuteczności szczepionki przygotowywanej przez BioNTech/Pfizer. Konsorcjum ogłosiło wcześniej, że wyniki badań nad skutecznością przygotowywanej szczepionki przewyższyły oczekiwania ekspertów. - Wszystkie media obiegła wiadomość, która niesie nadzieję. Firma BioNTech/Pfizer ogłosiła, że ich szczepionka ma 90 procent skuteczności - powiedział Morawiecki, zaznaczając, że jako Polska "nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej, niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu".

Czytaj też: Szczepionka firm Pfizer/BioNTech na koronawirusa wykazuje aż 90-proc. skuteczność

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Morawiecki o szczepionce na koronawirusa. "Zarządziłem przygotowanie całej infrastruktury do szczepienia"

- Pracujemy już nad planem, logistyką dystrybucji szczepionek - najpierw dla seniorów i służb medycznych oraz mundurowych. Szczepionka będzie oczywiście dostępna dla chętnych, ale chcemy by była dostępna w jak największym wymiarze - powiedział Morawiecki. 

Na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek i dostaniemy je w tym samym czasie, jak inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy

- powiedział, odnosząc się do umowy, którą w imieniu krajów członkowskich UE podpisuje z firmami farmaceutycznymi Komisja Europejska. 

- Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy równe prawo z innymi krajami Unii Europejskiej do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji - podkreślił premier. 

Więcej o: