KE zakończyła rozmowy ws. zakupu szczepionki. W pierwszej partii 200 mln dawek, trafią też do Polski
Komisja Europejska przekazała, że 9 listopada zakończyła wstępne negocjacje z konsorcjum BioNTech-Pfizer w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko koronawirusowi. To właśnie konsorcjum Pfizer/BioNTech poinformowało w poniedziałek, że według wstępnych wyników badań ich szczepionka na koronawirusa jest skuteczna w aż 90 procentach. Wywołało to duże poruszenie w świecie medycznym, bo pierwsze wyniki dotyczące skuteczności są dużo lepsze od przewidywań ekspertów. - Dziś mamy wielki dzień dla nauki i ludzkości - mówił dyrektor generalny firmy.
Czytaj więcej: Szczepionka firm Pfizer/BioNTech na koronawirusa wykazuje aż 90-proc. skuteczność
Szczepionka na koronawirusa. Komisja Europejska podpisała umowę z konsorcjum BioNTech-Pfizer, które szacuje skuteczność na 90 procent
BioNTech-Pfizer to szósty podmiot farmaceutyczny, z którym KE negocjowała w sprawie możliwości zakupu szczepionki. Wcześniej umowy ramowe podpisano z firmami: Sanofi-GSK, AstraZeneca, Johnson & Johnson, CureVac oraz Moderna.
Przewidziano, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja Europejska na podstawie umowy ramowej będzie miała możliwość zakupu początkowo 200 mln dawek, a później dokupienia kolejnych 100 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE (skorzystają także obywatele spoza UE, bo Komisja Europejska obiecuje przekazanie jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub redystrybucji w innych krajach europejskich).
Szczepionka, której skuteczność badania szacują dziś na 90 procent, trafiłaby więc także do Polski. Zostanie sfinansowana z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, dysponującego środkami KE przeznaczonymi na stworzenie wachlarza potencjalnych szczepionek produkowanych przez różne firmy.
Z zadowoleniem pragnę poinformować, że zakończyliśmy rozmowy z BioNTech-Pfizer w sprawie zakupu początkowo 200 mln dawek przyszłych szczepionek przeciwko koronawirusowi. BioNTech-Pfizer to szósty podmiot z grona firm farmaceutycznych, z którymi w rekordowym czasie zamknęliśmy rozmowy dotyczące potencjalnych szczepionek lub podpisaliśmy umowę na ich zakup. Nasze szanse na opracowanie i wprowadzenie do użytku bezpiecznej i skutecznej szczepionki nigdy nie były większe. Skorzystają na tym zarówno obywatele Unii, jak i reszta świata. Aby pokonać koronawirusa lokalnie, musimy go zwalczyć globalnie
- mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.
Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, dodała: - Z optymizmem zakładamy, że wśród tych potencjalnych szczepionek znajdzie się bezpieczna i skuteczna szczepionka przeciwko COVID-19, która pomoże nam pokonać tę pandemię.
-
"Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza
-
Jarosław Kaczyński miał się zaszczepić. Jego wizyta została odwołana. "Boimy się o prezesa"
-
Piotr Świąc nie żyje. Dziennikarz TVP zginął w wypadku. Wcześniej poprowadził "Panoramę"
-
Rząd mówił o większych odstępach między szczepionkami, ale "decyzji nie ma". Grzesiowski: Kpina z nauki
-
Merta do Błaszczaka: Zarządzić audyt działań Macierewicza. W Podkomisji Smoleńskiej źle się dzieje
- Jakimowicz pozwał TVN. "Nie pozwolę na to, by ktoś szargał moje dobre imię"
- Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
- Wyniki losowania Lotto 6.03.2021 [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa]
- Wypadek na A4. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku katastrofy w ruchu lądowym
- UOKiK reaguje na pozew RPO w sprawie PKN Orlen i Polska Press: Jest bezpodstawny