Koronawirus w Polsce. Co trzeci Polak nie chce się szczepić [SONDAŻ]

Co trzeci Polak nie ma zamiaru szczepić się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 - wynika z sondażu przeprowadzonego dla portalu rp.pl. Osób, które chcą się zaszczepić, jest mniej niż tych, które nie chcą tego robić.

Sondaż dotyczący szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przeprowadziła agencja badawcza SW Research na zlecenie portalu rp.pl. Osoby biorące udział w badaniu odpowiadały na pytanie: "Czy - w przypadku pojawienia się szczepionki na COVID-19 - zamierza Pani/Pan się zaszczepić?". Wyniki pokazują, że Polacy są w tej kwestii podzieleni. 28,7 proc. respondentów odpowiedziało, że ma zamiar się zaszczepić, 33.2 proc. stwierdziło, że tego nie zrobi, z kolei 38,1 badanych nie podjęło jeszcze decyzji na ten temat.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3.11-4.11.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Trwają badania nad szczepionką na koronawirusa. Pierwsze dawki pod koniec roku?

Jedyną szczepionką na koronawirusa, która została dopuszczona do powszechnego użytku (w Rosji), jest Sputnik V. Nie przeszła ona jednak trzeciej fazy badań klinicznych. W tej fazie badań jest kilka innych szczepionek, m.in. opracowywana przez koncern AstraZeneca, szczepionka chińskiego koncernu Sinovac oraz szczepionka koncernu Novavax.

3 listopada pisaliśmy o badaniach nad szczepionką prowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki. Wirusolożka ewolucyjna Emilia Cecylia Skirmuntt pracująca dla tej uczelni powiedziała, że jej zespół wysłał wszystkie dokumenty do komisji regulacyjnych, które mają zatwierdzić, czy szczepionka może ruszyć do produkcji. Jeżeli komisja ta wyda pozytywną opinię, pierwsze dawki szczepionki powinny być gotowe pod koniec tego roku.

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?
Więcej o: