Morawiecki obiecuje: Każdy szpital, który zwróci się do ARM, otrzyma respirator

- Respiratory, które są ostatnią linią obrony medycznej, są dostępne w liczbie kilku tysięcy - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że respirator dostanie każdy szpital, który się o to zwróci. Jednak sama dostępność urządzeń to nie jedyny problem.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych posiada w swoich magazynach 3,5 tysiąca respiratorów dla placówek medycznych w całej Polsce. Urządzenia te zostaną użyte między innymi w szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, którego budowę odwiedził w sobotę szef rządu.

Morawiecki zaapelował do szpitali, aby zgłaszały swoje potrzeby odnośnie respiratorów i innego sprzętu medycznego. - Każdy szpital, który zwróci się do Agencji Rezerw Materiałowych, otrzyma respirator, mam nadzieję w terminie krótszym niż 48 godzin. To jest tylko kwestia odpowiedniej konfiguracji sprzętu. Respiratory, które są ostatnią linią obrony medycznej, są dostępne w liczbie kilku tysięcy dodatkowo w związku z zakupami, które wcześniej poczyniliśmy - obiecał szef rządu.

W tej chwili w szpitalach w całej Polsce jest do dyspozycji ponad dwa tysiące trzysta respiratorów, z czego tysiąc zostało zainstalowanych tylko w ostatnim tygodniu. Według informacji Ministerstwa Zdrowia do respiratorów podłączonych jest ponad tysiąc ośmiuset pacjentów.

Jednak dane dla całej Polski, które publikuje codziennie resort zdrowia, nie pokazują pełnego obrazu sytuacji. Po pierwsze, obłożenie łóżek i respiratorów nie jest równe we wszystkich regionach. Np. w woj. lubelskim zajętych jest blisko 90 proc. respiratorów, w podobnie jak w mazowieckim; w woj. małopolskim to już ponad 90 proc. Ponadto część respiratorów, które trafiły do małopolskich szpitali, nie spełnia standardów - informuje RMF FM. Placówki medyczne skarżą się, że muszą kupować do nich dodatkowe części. Agencja Rezerw Materiałowych tłumaczy z kolei, że należy to do ich obowiązków.

Morawiecki apeluje o przestrzeganie obostrzeń 

Morawiecki zaapelował o przestrzeganie ograniczeń epidemicznych. - Od naszej determinacji, dyscypliny i odpowiedzialności zależy, jak szybko pokonamy koronawirusa. Oby jak najszybciej mógł do nas ten dzień nadejść - powiedział premier.

Decyzją władz od 7 listopada zamknięte zostają kina, teatry i galerie. Rząd wprowadza też ograniczenia w działalności hotelarskiej i handlowej. W kościołach może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. Od poniedziałku uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na nauczanie zdalne.

Więcej o: