Ministerstwo apeluje w spocie o zakrywanie ust i nosa. "To którą maseczkę wolisz?"

Ministerstwo Zdrowia przygotowało klip zaadresowany do młodych ludzi, którzy nie zasłaniają ust i nosa. - To którą maseczkę wolisz? - pyta narrator w scenie, gdy bohaterowi filmiku zakładana jest maska tlenowa.

"Jesteś młody, zdrowy, uważasz, że ciebie to nie dotyczy. Myślisz, że nie musisz nosić maseczki, bo 'przecież to nic nie daje, ogranicza twoją swobodę, przecież nie ma żadnej pandemii'" - słyszmy w spocie opublikowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia apeluje o noszenie maseczek

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informacje o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Ministerstwo Zdrowia: 27 086 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

"Twoi znajomi myślą podobnie. Wszystko jedno, maseczka na brodzie czy pod nosem. Może przejdziesz to bezobjawowo, więc po co ci ta maseczka ochronna?" - pyta narrator.

 

W tym czasie w wideo widać wesołych młodych ludzi na imprezach, spotkaniach, w sklepach i komunikacji miejskiej. Na końcu klipu jeden z bohaterów trafia na szpitalne łóżko. Lekarze zakładają mu maskę tlenową, widać przerażenie w jego oczach, a narrator pyta: "To którą maseczkę wolisz?" "Noś maseczkę. Zdrowy rozsądek nic nie kosztuje" - pada na końcu filmiku.

Zobacz wideo „Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia”

1000 zł za brak maseczki

Podpisana przed trzema dniami przez Andrzeja Dudę ustawa nakłada obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych (z wyjątkiem osób, które mają medyczne przeciwskazania). Zgodnie z prawem policja za brak maseczki policja może nałożyć grzywnę w wysokości do 1000 zł.

Koronawirus nie odpuszcza, w piątek poinformowano o wykryciu 27 086 nowych przypadków zakażeń, zmarło 445 osób chorych na COVID-19 - najwięcej od początku epidemii w Polsce.