Waldemar Kraska o niemieckiej ofercie pomocy: Jesteśmy samowystarczalni

Polski rząd postanowił, że będzie walczył z epidemią koronawirusa bez pomocy Niemiec. Dlaczego? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska stwierdził, że "w tej chwili jesteśmy samowystarczalni" i mamy wystarczająco dużo respiratorów i łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19.
Zobacz wideo Wyszkowski: Pandemia pokazała, że nie jesteśmy niezniszczalni

Od kilku tygodni Niemcy oferują pomoc w walce z koronawirusem swoim europejskim partnerom. Korzystają z niej m.in. Czesi, którzy wysyłają chorych na COVID-19 do szpitali w Bawarii. Władze Niemiec zaoferowały pomoc także Polsce. Choć sytuacja w kraju jest dramatyczna, polski rząd odrzucił ofertę niemieckich władz. O powody tej decyzji zapytany został wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- W tej chwili mamy wystarczającą ilość łóżek i respiratorów, budujemy szpitale tymczasowe. W tej chwili naprawdę jesteśmy samowystarczalni. Za każdą pomoc trzeba dziękować, ale myślę, że na dzień dzisiejszy takiej pomocy Polska nie potrzebuje - skomentował Kraska na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia

Co ciekawe, wcześniejsze pytanie, na które odpowiedział Waldemar Kraska, dotyczyło sprowadzania lekarzy zza granicy. Polityk stwierdził, że w polskich szpitalach przyda się każda para rąk. Zaznaczył także, że rząd skupia się na tym, aby w maksymalny sposób wykorzystać te zasoby ludzkie, którymi polski system ochrony zdrowia dysponuje dzisiaj. 

Respiratory (zdjęcie ilustracyjne)RMF FM: Polska nie skorzystała z unijnego przetargu na zakup respiratorów

Prezydent Andrzej Duda odpowiedział na list prezydenta Niemiec po tygodniu

28 października z oficjalną propozycją pomocy Polsce wystąpił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Napisał on list do prezydenta Andrzeja Dudy, życząc mu dużo zdrowia i zaznaczając, że śledzi "dramatyczny rozwój pandemii". Polityk napisał także, aby dać mu znać, jeśli Niemcy mogłyby zrobić coś, aby pomóc Polsce w walce z koronawirusem. Polski prezydent odpowiedział na to pismo dopiero po tygodniu, w środę 4 listopada.

"W tym trudnym czasie szczególnej wartości nabierają wszelkie gesty solidarności. Tym bardziej dziękuję za Twój list i propozycję ewentualnej pomocy ze strony Niemiec. Wiem, że nasi rządowi koledzy współpracują bardzo blisko w zakresie przeciwdziałania pandemii. Dziękując za ten gest, zapewniam, że również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii Covid-19. Nie ulega bowiem dla mnie wątpliwości, że obok sprawnej służby zdrowia, potencjalnej szczepionki i właściwych działań podejmowanych na poziomie krajowym, to właśnie solidarna współpraca między krajami ułatwi i przyspieszy skuteczne wychodzenie ze społeczno-gospodarczych skutków pandemii" - napisał prezydent Polski. 

Andrzej Duda napisał list do prezydenta Niemiec Franka-Waltera SteinmeieraDuda "właśnie zakończył walkę z wirusem". Jest list do prezydenta Niemiec

Więcej o: