Do pomocy z rosnącą liczbą pacjentów wymagających hospitalizacji planuje również włączyć się sama Warszawa. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował, że przygotowywane są dwa autobusy z tlenem, które będą mogły przewozić nawet po 30 pacjentów.
W środę szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym osiągnął gotowość operacyjną. Dzień później na jego terenie pojawił się premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj trafi tutaj do tego szpitala tymczasowego pierwszy pacjent. W całej kraju takich miejsc rośnie kilkanaście - w większości miast wojewódzkich lub w miastach wybranych do tego celu w poszczególnych województwach - powiedział.
Kilka minut po północy do szpitala trafił pierwszy pacjent zakażony koronawirusem. Tuż po tym, jak karetka pogotowia przekroczyła bramę wjazdową z megafonu wybrzmiał komunikat: "Uwaga! Uwaga! Proszę o opuszczenie strefy COVID. Mamy pierwszego pacjenta" - informuje TVN24.
Pomimo przyjęcia pierwszego pacjenta, na Stadionie Narodowym dopełniane są ostatnie szczegóły, pozwalające na funkcjonowanie tego obiektu. Prowadzone są szkolenia środowiskowe, wdrażane procedury oraz rozwiązywane sprawy formalno-prawne.
W czwartek po południu Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że Warszawa pomoże w transporcie chorych do szpitala na Stadionie Narodowym. "Zdecydowałem, że @warszawa pomoże w transporcie chorych na #koronawirus do szpitala na @PGENarodowy! Przygotowujemy dwa autobusy @WTP_Warszawa i instalujemy w nich stanowiska z tlenem. W ten sposób odciążymy karetki, a pogotowie będzie mogło pomóc większej liczbie potrzebujących" - napisał.
Pojazdy są obecnie dostosowywane w zajezdni przy ul. Stalowej. "Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Zakładamy, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów" - czytamy z kolei na stronie internetowej stołecznego magistratu.