Stadion Narodowy przyjął pierwszego pacjenta do szpitala. Warszawa pomoże w transporcie chorych

Chwilę po północy z czwartku na piątek do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym został przywieziony pierwszy pacjent. Premier zapowiedział, że planowane jest otwarcie nowych placówek dla osób zakażonych koronawirusem.

Do pomocy z rosnącą liczbą pacjentów wymagających hospitalizacji planuje również włączyć się sama Warszawa. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował, że przygotowywane są dwa autobusy z tlenem, które będą mogły przewozić nawet po 30 pacjentów.

Pierwszy pacjent na Stadionie Narodowym. Planowane kolejne szpitale tymczasowe

W środę szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym osiągnął gotowość operacyjną. Dzień później na jego terenie pojawił się premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj trafi tutaj do tego szpitala tymczasowego pierwszy pacjent. W całej kraju takich miejsc rośnie kilkanaście - w większości miast wojewódzkich lub w miastach wybranych do tego celu w poszczególnych województwach - powiedział.

Kilka minut po północy do szpitala trafił pierwszy pacjent zakażony koronawirusem. Tuż po tym, jak karetka pogotowia przekroczyła bramę wjazdową z megafonu wybrzmiał komunikat: "Uwaga! Uwaga! Proszę o opuszczenie strefy COVID. Mamy pierwszego pacjenta" - informuje TVN24.

Pomimo przyjęcia pierwszego pacjenta, na Stadionie Narodowym dopełniane są ostatnie szczegóły, pozwalające na funkcjonowanie tego obiektu. Prowadzone są szkolenia środowiskowe, wdrażane procedury oraz rozwiązywane sprawy formalno-prawne.

Warszawa pomoże w transporcie. Dwa autobusy na 30 pacjentów

W czwartek po południu Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że Warszawa pomoże w transporcie chorych do szpitala na Stadionie Narodowym. "Zdecydowałem, że @warszawa pomoże w transporcie chorych na #koronawirus do szpitala na @PGENarodowy! Przygotowujemy dwa autobusy @WTP_Warszawa i instalujemy w nich stanowiska z tlenem. W ten sposób odciążymy karetki, a pogotowie będzie mogło pomóc większej liczbie potrzebujących" - napisał.

Pojazdy są obecnie dostosowywane w zajezdni przy ul. Stalowej. "Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Zakładamy, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów" - czytamy z kolei na stronie internetowej stołecznego magistratu.

Zobacz wideo Andrzej Duda: "Szpital na Stadionie Narodowym to inwestycja zabezpieczająca". Dziękuje też Trzaskowskiemu
Więcej o: