Dyrektorzy placówek krytykują obecność żołnierzy w szpitalach. "To podważanie naszych kompetencji"

Dyrektorzy ponad 140 szpitali wyrażają sprzeciw wobec skierowania żołnierzy do placówek ochrony zdrowia. Zarzucają ministrowi zdrowia wchodzenie w ich kompetencje. "Prosiliśmy o pomoc żołnierzy, by wspomogli nas technicznie, ale w zakresie, który wyznaczyłby sami dyrektorzy" - piszą.
Zobacz wideo Łóżka covidowe są "ukrywane"? Rząd przejmuje kontrolę. Do wszystkich szpitali mają zostać wydelegowani żołnierze

We wtorek rząd zdecydował, że do szpitali zostaną skierowani żołnierze, którzy mają kontrolować stan łóżek w szpitalach, bo - jak mówił na konferencji Adam Niedzielski - dyrektorzy "ukrywają wolne łóżka". 

- Mamy do czynienia z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem łóżek, które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor, czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować - stwierdził podczas wtorkowej konferencji Adam Niedzielski. Minister zdrowia dodał, że dlatego resort "poprosi wojsko o wsparcie w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach", a także że zwróci się o pomoc w tej sprawie do szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Dyrektorzy szpitali o "ukrywaniu łóżek": Skandaliczne, dzieli środowisko

Do decyzji ministra odnieśli się dyrektorzy ponad 140 szpitali. Do dokumentu dotarła stacja RMF FM.

Prosiliśmy o pomoc żołnierzy, by wspomogli nas technicznie, ale w zakresie, który wyznaczyłby sami dyrektorzy. Fakt odgórnego narzucenia zadań takich osób przez oddziały wojewódzkie NFZ jest czymś niewyobrażalnym i nieakceptowalnym. To podważanie i wchodzenie w kompetencje dyrektorów

- piszą w liście do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dyrektorzy ponad 140 szpitali, zrzeszonych w związku dyrektorów szpitali powiatowych.

Publiczne zarzucanie przez Ministra Zdrowia dyrektorom zatajania informacji na niekorzyść pacjenta i odgórne wyznaczanie zadań żołnierzom w szpitalu jest skandaliczne i dzieli środowisko

- dodają.

Jak piszą dyrektorzy w liście, wojewódzkie oddziały NFZ poleciły im przygotowanie stanowisk komputerowych dla żołnierzy, którzy będą wprowadzali dane o wolnych łóżkach do wspólnego systemu. Ma on być odświeżany co trzy godziny, a nie raz dziennie, jak było do tej pory.

Więcej o: