Nowe obostrzenia. Limit osób w kościołach. Ilu wiernych weźmie udział w liturgii?

Rząd wprowadza nowe zasady uczestnictwa we mszach świętych. Od soboty (7 listopada) w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. - To jest dla Kościoła trudne, ale rozumiemy zagrożenie - przekazał rzecznik prasowy KEP.

W środę (4 listopada) podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ogłoszono wprowadzenie nowych obostrzeń sanitarnych. Premier poinformował o przejściu uczniów z klas 1-3 na nauczanie zdalne, zamknięciu placówek kultury oraz ograniczeniach dotyczących uczestnictwa w liturgii.

Nowe obostrzenia obejmą również kościoły. Jedna osoba na 15 m2 powierzchni

Nowe obostrzenia wejdą w życie w sobotę i mają potrwać przynajmniej do 29 listopada. Zgodnie z nowymi regułami, liczba osób które mogą brać udział we mszy św. będzie uzależniona od całkowitej powierzchni kościoła. Na każdą osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni świątyni. W mocy pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa w czasie liturgii.

Waldemar KraskaKraska: Każdy lekarz może być użyty do walki z koronawirusem. Jak na wojnie

Wobec osób, których wiek przekracza 70 lat wydano zalecenie o ograniczeniu przemieszczania się. Zalecenie nie dotyczy wykonywania obowiązków zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

- Nowe obostrzenia oznaczają, że tylko połowa osób - z tych, które do tej pory mogły uczestniczyć w liturgiach i nabożeństwach będzie miała szansę wziąć udział w mszach św. To jest dla Kościoła trudne, ale rozumiemy zagrożenie, które niesie pandemia - powiedział w rozmowie z PAP ks. Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Koronawirus w Polsce. Morawiecki: Jesteśmy krok od narodowej kwarantanny

Z najnowszych danych resortu zdrowia dotyczących epidemii koronawirusa wynika, że minionej doby w Polsce wykryto 27 143 zakażeń oraz odnotowano 367 zgony. To największy przyrost zachorowań na COVID-19 od momentu rozpoczęcia pandemii. Największą liczbę nowych przypadków wykryto w województwie wielkopolskim (3888) oraz śląskim (3850).

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli liczba zakażeń koronawirusem przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, to następnym krokiem w walce z epidemią będzie wprowadzenie narodowej kwarantanny.

Konstanty RadziwiłłRadziwiłł zakażony koronawirusem. "Zyskuję argumenty do walki z niedowiarkami"

- Jeden krok za granicą, którą dzisiaj wyznaczamy, jest już tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown i całkowite zamknięcie handlu, usług, również części zakładów. Chcemy powstrzymać pęknięcie służby zdrowia - powiedział.

- Jeżeli będzie powyżej 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, to włączamy ten bardzo ostry hamulec bezpieczeństwa. jeżeli jednak przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny. Bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się oraz wszelkie inne zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza walki z pandemią - dodał.

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown
Więcej o: