Koronawirus. Numery kontaktowe, które trzeba znać

Koronawirus. Gdzie szukać potwierdzonych informacji i obowiązujących wytycznych? Poniżej prezentujemy numery kontaktowe oraz strony www, gdzie można szykać pomocy oraz odpowiedzi na kluczowe pytanie w związku z COVID-19.

Kluczowych informacji, ważnych z punktu widzenia osób chorych i ich bliskich, przebywających na kwarantannie czy osób podejrzewających u siebie koronawirusa, warto szukać w sprawdzonych źródłach. Poniżej lista telefonów informacyjnych oraz strony www dzięki którym można skontaktować się z dedykowaną jednostką. 

Koronawirus. Numery kontaktowe dla osób, które są w złym stanie 

Osoby, które czują się bardzo źle i mają trudności z oddychaniem oraz duszności powinny niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112

Podczas rozmowy należy uprzedzić zespół ratunkowy o potencjalnym zakażeniu. 

Numery kontaktowe dla osób z objawami choroby 

Osoby, które zauważyły u siebie typowe objawy dla COVID-19 powinny zachować spokój, zostać w domu i umówić się na teleporadę z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. 

Rejestr placówek POZ dostępny jest na stronie internetowej

Lekarz po konsultacji z pacjentem podejmuje decyzję, czy skieruje daną osobę na test na koronawirusa. 

Numery kontaktowe dla osób, które chcą skontaktować się z sanepidem 

Z sanepidem można skontaktować się:

  • telefonicznie poprzez infolinię dzwoniąc na numer: +48 22 25 00 115
  • lub za pośrednictwem formularza, gdzie można zadać pytanie, które jest bezpośrednio kierowane do sanepidu. Pracownik sanepidu po otrzymaniu zgłoszenia powinien skontaktować się ze zgłaszającym w przeciągu doby. Aby wysłać formularz musimy posiadać jedną z poniższych form weryfikacji: profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną, lub konto internetowe w iPKO, Inteligo, Banku Spółdzielczym. Link do formularza znajduje się tutaj.

Z sanepidem kontaktujemy się w przypadku, gdy: 

  • mieliśmy bliski kontakt z osobą zakażoną,
  • chcemy zgłosić dodatni wynik testu na koronawirusa w imieniu osoby trzeciej,
  • chcemy zgłosić bliski kontakt w imieniu innej osoby.

Aktualnie wykorzystywane jest już automatyczne powiadomienie o nałożeniu kwarantanny, nie trzeba więc informować sanepidu o pozytywnym wyniku testu. 

Numery kontaktowe dla osób, które chcą uzyskać informacje na temat kwarantanny 

+48 22 10 43 705 to numer pod który należy zadzwonić, po połączeniu otrzymamy automatyczny komunikat z informacją o objęciu kwarantanną osób, które występują w bazie EWP i są skierowane na kwarantannę. 

Koronawirus. Numery kontaktowe dla osób, które chcą skontaktować się z NFZ. 

 Infolinia NFZ: 800 190 590. Z tego numeru należy skorzystać jeśli mamy objawy choroby lub podejrzewamy zakażenie koronawirusem i mamy w związku z tym pytania. 

Zobacz wideo Osocze ozdrowieńców może ratować życie
Więcej o: