Zachodniopomorskie. Urząd przeznaczy 15 mln zł na przebadanie mieszkańców pod kątem koronawirusa

Kilkadziesiąt tysięcy osób w wieku produkcyjnym na Pomorzu Zachodnim zostanie masowo przebadanych na obecność koronawirusa. Zgłoszeń mogą dokonywać te osoby, które w danym momencie nie wykazują żadnych objawów.

Organizatorem masowych badań jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, który przeznaczy na ten cel 15 milionów złotych ze swojej puli środków unijnych. Rozpoczął się już proces przyjmowania zgłoszeń.

Koronawirus. Szpital. Zdjęcie ilustracyjne Dyrektor szpitala covidowego: Wszystkie procedury wymyślamy sami

Szczecin. 50 tysięcy osób może zapisać się na badanie

"Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego w wieku produkcyjnym - kobiety w wieku od 18 do 59 lat oraz mężczyźni od 18 do 64 roku życia (decyduje rok urodzenia)" - czytamy na stronie internetowej UM.

- Wspólnie przygotowywaliśmy ten program. Chcemy poznać odporność mieszkańców Pomorza Zachodniego na koronawirusa i ilu z nich chorobę ma już za sobą. Na Pomorzu Zachodnim tych przypadków jest relatywnie mniej niż w innych regionach kraju, ale sytuacja jest poważna - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Pięć szpitali zaangażowanych w akcję. Dwustopniowa realizacja programu

Akcja przeprowadzana będzie przez pięć specjalistycznych szpitali. Liderem projektu jest Szpital Wojewódzki przy ul. Arkońskiej w Szczecinie, który w ostatnich miesiącach stał na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 w całym regionie. Dodatkowo udział w projekcie wezmą Szpital Zdroje w Szczecinie, Szpital Wojewódzki w Koszalinie, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie oraz Szpital w Gryficach.

Dr Paweł Grzesiowski Dr Grzesiowski o obostrzeniach: To decyzje emocjonalne, nie racjonalne

Program realizowany będzie dwustopniowo. W pierwszym etapie pobierana będzie krew w celu oznaczenia obecności przeciwciał przeciw SARS-CoV-2. Dzięki temu możliwa będzie identyfikacja osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi lub przechodzących chorobę bezobjawowo. W drugim etapie badanie molekularne w formie wymazu będzie przeprowadzane tylko u osób, u których wykryto przeciwciała.

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown
Więcej o: