Prof. Horban o rozwoju epidemii: Przy 30 tys. zakażeń trzeba będzie wprowadzać pełen lockdown

Członek Rządowej Rady Medycznej ds. Epidemiologicznych prof. Andrzej Horban powiedział, że "jeśli w Polsce notowanych będzie 30 tysięcy zakażeń dziennie, wprowadzenie lockdownu będzie niezbędne". Dodał także, że obecna sytuacja epidemiologiczna powoduje, iż system opieki medycznej "posuwa się do granic wytrzymałości".

W poniedziałkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 578 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem przy liczbie ponad 65 tysięcy wykonanych testów (24 proc. pozytywnych). Łącznie od początku epidemii w Polsce zakaziło się już 395 480 osób. Dodatkowo w ciągu ostatniej doby zmarło 92 pacjentów, co łącznie daje liczbę 5 875 zgonów.

Koronawirus w Polsce.MZ: 15 578 zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwie mazowieckim

Prof. Horban o wprowadzonych obostrzeniach: Wydaje się, że w pewnym sensie zmniejszają ryzyko

W wywiadzie dla TVP Info prof. Andrzej Horban przyznał, że obecne statystyki są "olbrzymie". - Właściwie placówki ochrony zdrowia pracują na maksymalnej możliwości w tej chwili bez dużych rezerw - to zresztą wszyscy widzą i słyszą. Jeżeli byśmy spowodowali, że tych zakażeń będzie jeszcze więcej, to w tym momencie posuwamy się do granic wytrzymałości systemu opieki medycznej - ocenił.

Nadchodzące dni według prof. Horbana będą kluczowe, jednak sam nie jest w stanie określić, jak będą wyglądały statystyki zakażeń. - Wydaje się, że te środki zaradcze, które zostały podjęte tydzień i dwa tygodnie temu jednak w pewnym sensie zmniejszają ryzyko zwiększenia liczby zachorowań - podsumował.

Prof. Horban o 30 tys. przypadków zakażenia: To jest ta bardzo zła prognoza

W dalszej części wypowiedzi profesor pochwalił system opieki medycznej za coraz częstsze badania u osób, które wykazują objawy infekcji górnych dróg oddechowych. - To nie jest związane z niewydolnością systemu tylko, z tym że być może w tej chwili liczba osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych jest mniejsza niż tydzień temu - to jest optymizm - ocenił.

Według prof. Horbana ewentualny wzrost liczby zakażeń w najbliższych dniach może być spowodowany między innymi masowymi protestami po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. - Zbiegnięcie się dwóch fal zakażeń spowodowanych wizytami czy większymi kontaktami społecznymi w ciągu tych trzech dni, które teraz są plus to, co się może podziać - może, bo my nie wiemy dokładnie - za tydzień w związku z licznymi kontaktami ludzi demonstrujących, to nagle moglibyśmy się znaleźć - to jest ta bardzo zła prognoza - na poziomie dużo, dużo wyższym, przekraczającym nawet 30 tys. Tego za wszelką cenę należy uniknąć - zauważa.

KoronawirusKoronawirus w Polsce. 92 pacjentów zmarło na COVID-19 w ciągu 24 godzin

Na koniec profesor ocenił, że jeśli liczba ta zostanie osiągnięta, rząd nie będzie miał innego wyjścia, jak wprowadzenie lockdownu. - Jeżeli ta liczba rzeczywiście zacznie znowu rosnąć i dojdzie do bardzo niebezpiecznej granicy 30 tysięcy, to niewiele nam możliwości zostanie, trzeba będzie wprowadzać coś, co się nazywa pełen lockdown na okres około miesiąca - zakończył.

Zobacz wideo „W tej chwili nie mamy innego narzędzia niż lockdown. Jeżeli ma być wprowadzony, to bardzo szybko”
Więcej o: