Dr Zaczyński porównał epidemię do rekina. Apeluje "by wizyta na cmentarzu nie była naszą ostatnią"

Doktor Artur Zaczyński, który odpowiada za budowę szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, przyznaje, że epidemie są tak groźne, ponieważ "nie da się zauważyć wroga". Lekarz apelował, by w tym roku zrezygnować z wizyty na cmentarzu na Wszystkich Świętych. "Trzeba pamiętać o tym, żeby ta wizyta nie była naszą ostatnią, jako odwiedzającego" - dodał doktor.

Doktor Adam Zaczyński w rozmowie w RMF FM tłumaczył, dlaczego wszyscy powinni dążyć do tego, by zatrzymać epidemię koronawirusa. Według eksperta "ta fala zakażeń jest jak rekin płynący bezpośrednio, by zaatakować". - Jeżeli staniemy, zatrzymamy się na chwilę, ten rekin przepłynie obok nas. Jeżeli będziemy się ruszać, niestety zostaniemy ugryzieni. A jak rekin złapie nogę, to ma całego człowieka - dodał.

Dr Zaczyński: Trzeba pamiętać, żeby wizyta na cmentarzu w tym roku nie była ostatnią wizytą jako odwiedzający

Szef szpitala polowego na Stadionie Narodowym przyznał, że najbliższy weekend będzie bardzo szczególny. 1 listopada wypada bowiem dzień Wszystkich Świętych. - Natomiast nie wybieram się tym roku cmentarz, a także trzeba pamiętać, żeby wizyta na cmentarzu w tym roku nie była ostatnią wizytą jako odwiedzający [...]. Gdzie my pojedziemy, tam spotkamy się z naszą rodziną. Wejdziemy do pomieszczenia, zdejmiemy maseczki i będziemy się przytulali, bo się dawno widzieliśmy. Te wszystkie rzeczy są pod względem epidemicznym w tej chwili bardzo, bardzo groźne - wyjaśnia doktor.

- Jeżeli się spotykamy w węższych gronach i zdejmujemy te maseczki czy wspólnie spożywamy posiłki, czy przebywamy w pomieszczeniu dłużej niż 15 minut z osobą zakażoną, to niestety szansa transmisji jest olbrzymia. W tym momencie w tym momencie, mimo że chodzimy po dworze w maseczkach, możemy transmitować dalej. Tutaj jest właśnie ten problem. My tego wroga nie widzimy, ponieważ ten wróg jest niewidoczny - podkreśla dalej.

Zobacz wideo W czasie pandemii koronawirusa 1 listopada nabiera szczególnego znaczenia

Doktor Artur Zaczyński dodał, że na razie w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym znajduje się 300 łóżek gotowych do przyjęcia pacjentów. Docelowo ma być ich około 1200. Ekspert przyznaje, że gotowość operacyjna tego szpitala osiągnięta zostanie najprawdopodobniej w ten weekend.

KoronawirusKoronawirus w Polsce. 202 pacjentów zmarło na COVID-19 w ciągu 24 godzin