Koronawirus w Polsce. 100 tys. nowych zakażonych w ciągu 8 dni. Poprzednią "setkę" osiągnięto w 17 dni

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 300 tysięcy. Oznacza to, że od przekroczenia poziomu 200 tysięcy zakażonych minęło zaledwie osiem dni.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek (29 października) o 20 156 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem oraz 301 zgonach. To największy przyrost nowych zachorowań oraz zgonów od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Tak duży przyrost nowych przypadków spowodował, że łączna liczba zakażeń wynosi już 319 205, a zgonów - 5149.

Koronawirus w Polsce. Z 200 do 300 tysięcy zakażonych w zaledwie osiem dni

Liczba osób zakażonych koronawirusem zaczęła lawinowo rosnąc od rozpoczęcia października. Niedawno informowaliśmy, że bariera 100 tys. zakażeń została przekroczona 4 października. Na osiągniecie takiego wyniku potrzebowaliśmy 215 dni, czyli siedmiu miesięcy.

Karetka pogotowia w czasie epidemii koronawirusa. Zdjęcie ilustracyjneKaretka krążyła między szpitalami przez pięć godzin. Pacjentka zmarła na SOR-ze

Drugie 100 tys. zachorowań przybyło w Polsce znacznie szybciej. Granica 200 tys. zakażonych SARS-CoV-2 została przekroczona 21 października. Na podwojenie liczby zakażonych w Polsce potrzebowaliśmy więc 17 dni.

Obecnie łączna liczba zakażonych wynosi już 319 205 osób. Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła z 200 do 300 tysięcy w osiem dni.

  • 4 października - 100 074
  • 21 października - 202 579.
  • 29 października - 319 205

Prof. Horban: Po przekroczeniu granicy 20 tys. zakażeń dziennie obostrzenia będą zmienianie 

Od soboty (24 października) cała Polska znajduje się w czerwonej strefie. Oznacza to, że surowe obostrzenia, które wcześniej obowiązywały tylko w niektórych powiatach i miastach, zaczęły obowiązywać w całej Polsce. Część uczniów została skierowana na nauczanie zdalne, ograniczono działalność lokali gastronomicznych. Wprowadzono również obostrzenia dotyczące przemieszczania się młodzieży do lat 16. oraz seniorów. Podczas konferencji prasowej, premier Morawiecki powiedział, że ograniczenia dla seniorów są wyłącznie zaleceniami. Brzmienie przepisów wskazuje jednak na coś innego.

KoronawirusWsparcie dla osób, które przeszły zakażenie koronawirusem

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. epidemii, powiedział, że przyjęto umowną granicę, po przekroczeniu której będą wzmacnianie lub zmieniane dotychczasowe obostrzenia. Prof. Horban podkreślił, że granica ta wynosi 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia.

Zobacz wideo Morawiecki o koronawirusie i potencjalnym lockdownie: Swoją wielkością druga fala zaskoczyła nas również w Polsce
Więcej o: