Hiszpania. Ponad 80 proc. chorych na COVID miało niedobory witaminy D

Naukowcy z hiszpańskiego uniwersytetu odkryli, że 80 proc. pacjentów zakażonych koronawirusem miało niedobory witaminy D. Testy wykazują, że przypadek ten częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety.

Wyniki badań naukowców z Hospital Universitario Marqués de Valdecilla opublikowane zostały w "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism". Lekarze badali 216 pacjentów z COVID-19, którzy zostali przyjęci do szpitala w okresie od 10 do 31 marca. Jak się okazało aż 82,2 proc. z nich miało niedobory witaminy D, przy czym częściej dotyczyło to mężczyzn, niż kobiety.

Hiszpania. Ponad 80 proc. pacjentów z COVID-19 miało niedobory witaminy D

Dodatkowo pacjenci z niedoborem lub niskimi poziomami witaminy D mieli również podwyższone poziomy markerów stanu zapalnego w surowicy, o czym świadczyły większe poziomy ferryrtyny i D-dimerów. Są to markery, które pomagają określi stan hiperzapalny, czyli tak zwaną burzę cytokin, która pojawia się w pierwszym tygodniu wystąpienia objawów zakażenia koronawirusem. Taka sytuacja prowadzi do zespołu ostrej niewydolności oddechowej i innych powikłań narządowych.

witamina DCzy należy przyjmować teraz witaminę D, by chronić się przed COVID-19? Co mówią badania

Naukowcy podkreślają, że na razie nie da się ustalić związku niskiego poziomu witaminy D z większym czynnikiem zarażenia się chorobą czy ciężkością przebiegu COVID-19. Doktor Jose L. Hernandez z Uniwersytetu w Santander dodaje jednak, że na niedobory witaminy D narażone są osoby, które są w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem. Dotyczy to osób starszych i z chorobami współistniejącymi.

Witamina DUK: Czy witamina D może obniżyć ryzyko zachorowania na COVID-19? Wnioski za kilka tygodni

Lekarze dodają, że koszty leczenia witaminą D są niskie, więc rozsądne byłoby podawać ją tym, którzy mogą cierpieć na jej niedobór. - Leczenie witaminą D powinno być zalecane u pacjentów z COVID-19 z niskim poziomem witaminy D we krwi, ponieważ takie podejście może mieć korzystny wpływ zarówno na układ mięśniowo-szkieletowy, jak i odpornościowy - dodał doktor Hernandez.

Według naukowców istnieje wiele czynników, które mogę wyjaśniać to, dlaczego mężczyźni z COVID-19 mają niższy poziom witaminy D, niż kobiety. Jako przyczyny wymienia się m.in. styl życia, nawyki żywieniowe i choroby.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?
Więcej o: