Co zrobić po przechorowaniu COVID-19? Fizjoterapeuci publikują zalecenia

Krajowa Izba Fizjoterapeutów zgodnie z zaleceniami WHO opublikowała instrukcję do samodzielnej rehabilitacji dla chorych na COVID-19. Informatory mają być rozdawane w szpitalach.

Rozpoczęła się dystrybucja darmowego informatora dla osób, które przeszły infekcję COVID-19. Dokument "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19" powstał na podstawie zaleceń WHO. Krajowa Izba Fizjoterapeutów wydrukowała 10 000 egzemplarzy broszury. Pierwszy 1000 już trafił do szpitali.

Fizjoterapeuci w działaniu

Polscy fizjoterapeuci walczą na pierwszej linii frontu z pandemią. Wiele osób tego nie zauważa lub ten fakt lekceważy. Doniesienia naukowe w sposób jednoznaczny pokazują jednak, że fizjoterapia jest istotnym wsparciem w walce z COVID-19

- czytamy na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Rehabilitacja po infekcji koronawirusem

Sekretarz Stanu Józefa Szczurek-Żelazko zaapelowała w liście do pracowników ochrony zdrowia o dystrybucję informatora w szpitalach:

W broszurze przedstawiono podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19.
Zobacz wideo Powstają nowe szpitale tymczasowe. Czy wystarczy medyków?

Pacjenci w dokumencie znajdą między innymi spis ćwiczeń fizycznych po opuszczenia szpitala, instrukcje postępowania w razie duszności i problemów z głosem. 

Choć najostrzejszy stan choroby minął, dla wielu z nich nie skończyła się jeszcze walka z chorobą i jej negatywnymi skutkami

- pisała w liście Szczurek-Żelazko. Informator z zaleceniami WHO dla pacjentów jest dostępny w języku polskim pod tym linkiem.

Więcej o: