Koronawirus w Polsce. 301 zgonw na COVID-19 w cigu 24 godzin. Najwicej od pocztku epidemii

Koronawirus w Polsce. W czwartkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowao o kolejnych 301 zgonach w cigu ostatniej doby z powodu zakaenia koronawirusem SARS-CoV-2. W ten sposb cakowita liczba ofiar od pocztku epidemii przekroczya 5 tysicy i wynosi obecnie 5 149.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Ministerstwo Zdrowia, zdecydowana większość odnotowanych w ciągu ostatnich 24 godzin pacjentów miała choroby wspistniejce - takich przypadków było łącznie 255. Pozostałe 46 osób takich chorb nie miało. Czwartkowy bilans sprawia, że od początku epidemii w Polsce zmarło już 5 149 osób.

Poprzednia granica 4 tysięcy zgonów została przekroczona zaledwie tydzień wcześniej, a dokładniej 22 października. Liczbę trzech tysięcy ofiar odnotowano 11 października, dwóch tysięcy - 27 sierpnia, natomiast tysiąca - 25 maja.

Prof. Andrzej HorbanProf. Horban o zamknięciu szkół: Decyzja być może zapadnie w piątek

Koronawirus w Polsce. Brakuje respiratorów i miejsc na ciała zmarłych

Sytuacja logistyczna placówek medycznych nadal jest bardzo zła. Jak podało RMF FM, na środę 28 października we wszystkich szpitalach covidowych na Mazowszu dostępnych było tylko 12 respiratorów. W związku z poważną sytuacją na oddziałach intensywnej terapii jeszcze w środę miały zapaść decyzje dotyczące przekształcenia kolejnych oddziałów w covidowe i sprowadzenia do nich respiratorów.

Z innym problemem mierzą się dyrektorzy szpitali w Gorlicach. Również na środę 28 października w całym mieście dostępnych było zaledwie 12 miejsc na przechowywanie ciał osób zmarłych. Jedna chłodnia znajduje się przy prosektorium w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach (województwo małopolskie), a druga przy Cmentarzu Komunalnym - zarządza nią Miejski Zakład Usług Komunalnych.

Epidemia koronawirusa w PolsceŚląsk. Sanepid zapytał samorządy o miejsca na zbiorowe mogiły

Trudną sytuację szpitali podsumował prof. Krzysztof Simon. - Jesteśmy w alarmującym punkcie. Jesteśmy dobici do granic możliwości. Niewątpliwie straciliśmy kontrolę nad epidemią. Nie tylko my, także inne kraje, ale my dodatkowo marnie się do tego przygotowaliśmy - powiedział.

Zobacz wideo Paweł Borys: Mamy częściowy lockdown. Strategia rządu polega na tym, żeby nie doprowadzić do pełnego